W swoim pierwszym oświadczeniu po wyborach Massimiliano Giansanti powiedział: „Jestem głęboko zaszczycony tym wotum zaufania i w pełni świadomy odpowiedzialności związanej z moją prezydencją. Nadchodzące miesiące w Brukseli będą kluczowe na wielu frontach, począwszy od prezentacji wizji rolnictwa i żywności nakreślonej przez Ursulę von der Leyen. Będziemy również uważnie śledzić wszelkie potencjalne ogłoszenia Komisji dotyczące postępów w zakresie umów handlowych jako Mercosur”.
Massimiliano Giansanti jest prezesem Confagricoltura od 2017 roku i wiceprezesem Copa od 2020 roku. Jako przedsiębiorca rolny, pan Giansanti zarządza wraz z rodziną gospodarstwami rolnymi produkującymi głównie zboża, kiwi, produkty mleczne i energię słoneczną. Przede wszystkim jest producentem sera Parmigiano Reggiano i dostawcą wysokiej jakości mleka do przetwórni mleczarskiej Centrale del Latte di Roma.
Przedstawiając swoje priorytety, pan Giansanti zwrócił się do obecnych przedstawicieli organizacji rolniczych, stwierdzając: „Moim celem jest zapewnienie, że głos COPA będzie słyszany głośno i wyraźnie, a instytucje europejskie uznają strategiczne znaczenie rolnictwa dla naszej wspólnej przyszłości. Moja prezydencja skupi się na pięciu kluczowych priorytetach: silnej WPR z odpowiednim budżetem, bardziej sprawiedliwym łańcuchu żywnościowym, spójnej polityce handlowej, nowym podejściu do Zielonego Ładu i silnym nacisku na innowacje. Wszystkie te priorytety mają wspólny cel: zwiększenie dochodów, konkurencyjności i atrakcyjności naszego rolnictwa”.
Massimiliano Giansanti będzie wspierany przez następujących sześciu wiceprzewodniczących, którzy również zostali dziś wybrani: Nikolaus Berlakovich (LKÖ, Austria), Søren Søndergard (DAFC, Dania), Franck Sander (FNSEA, Francja), Pedro Barato (ASAJA, Hiszpania), Jan Doležal (AKCR, Czechy) i Francie Gorman (IFA, Irlandia).
Ustępująca przewodnicząca Copa, Christiane Lambert, powiedziała: „W ciągu ostatnich czterech lat u steru COPA widzę, jak daleko zaszliśmy. Przyczyniliśmy się do zmiany podejścia Komisji do kwestii rolnych, promując ponowne skupienie się na słuchaniu, przywracając konkurencyjność do agendy i biorąc pod uwagę realia, z którymi borykają się rolnicy. Wczorajsze głosowanie w sprawie statusu ochrony wilka jest doskonałym przykładem tej pozytywnej zmiany. Znam Massimiliano Giansantiego bardzo dobrze, ponieważ blisko z nim współpracowałem i jestem przekonany, że pod jego kierownictwem, wraz z nowym zespołem, COPA będzie nadal silnym rzecznikiem europejskich rolników!”.
27 września, 2024 - Copa-Cogeca