X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

SEGES: swoboda dla loch w okresie porodu i laktacji to przyszłość

Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami jest kluczowym elementem sukcesu we wdrażaniu nadchodzących zmian w chowie loch. Zostało to podkreślone na międzynarodowych warsztatach „Freedom in Farrowing and Lactation 2021”.

© SEGES Danish Pig Research Centre
© SEGES Danish Pig Research Centre
20 wrzesień 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami jest kluczowym elementem sukcesu we wdrażaniu
nadchodzących zmian w chowie loch. Zostało to podkreślone na międzynarodowych warsztatach „Freedom in Farrowing and Lactation 2021” (FFL21), na których 50 naukowców i pracowników branży reprezentujących ponad 20 krajów z Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej zgodziło się, że przyszlość loch karmiących w pomieszczeniach inwentarskich to systemy otwarte.

Trzy główne przesłania warsztatu „Freedom in Farrowing and Lactation 2021” to:

  1. Wolność w okresie proszenia i laktacji staje się zagadnieniem „jak”, a nie „kiedy”
  2. Pytanie „jak” pozwala na wgląd w złożoność tego procesu
  3. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem jest korzystne dla wszystkich

Kluczowe kwestie poruszane podczas warsztatów obejmowały:

1) Dyrektor SEGES, Christian Fink Hansen, podkreślił, że „przeszliśmy od pytania „jeżeli lochy karmiące mają być trzymane w systemach otwartych do ‘możliwe i kiedy’, a obecnie pytamy ‘jak’. Zakłada się, że duńskie lochy będę trzymane w kojcach otwartych – w pomieszczeniach inwentarskich - w okresie laktacji – oraz, że rozwiązania te - aby zapewnić optymalne warunki - muszą być oparte na badaniach naukowych.
W różnych krajach i wśród naukowców rośnie zrozumienie tego, jak złożone jest przejście do systemu trzymania loch w okresie laktacji w luźnych systemach utrzymania. Musi to być brane pod uwagę przez decydentów w przyszłym procesie legislacyjnym inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”, aby zapewnić podjęcie decyzji opartych na badaniach naukowych.

2) Profesor Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej (Vetmeduni) w Wiedniu, Johannes
Baumgartner nakreślił złożoność ogólnego wyzwania, jakim jest zmiana systemów w celu
zaspokojenia wszystkich potrzeb zrównoważonego rozwoju (środowiskowego, społecznego i finansowego). Wyzwania na poziomie poszczególnych funkcji obejmują zarówno projektowanie i zarządzanie pomieszczeniami, jak i odpowiadają na pytania: jak umożliwić budowanie gniazd, czy stosować krótkoterminowe ograniczenia możliwości poruszania się, jaka przestrzeń powinna być dostępna dla loch, jak zoptymalizować warunki pracy pracowników i jak radzić sobie z dużymi miotami.

„Do rozwiązania tych problemów potrzebna jest wysoce skoordynowana współpraca
naukowców. Musi ona obejmować nauki środowiskowe, techniczne, społeczne i o zwierzętach. Niezbędna jest także ścisła współpraca pomiędzy naukowcami, producentami trzody chlewnej i firmami produkującymi sprzęt rolniczy”, stwierdziła w podsumowaniu prof. Sandra Edwards na zakończenie warsztatów.

3) Jak podkreślił prezes Szwedzkiego Stowarzyszenia Hodowców Świn (Swedish Pig
Association), Mattias Espert: „Pomyślność postępu będzie wymagała dzielenia się wiedzą na wszystkich poziomach. Ja i moi szwedzcy koledzy, którzy już stosują otwarte
systemy porodowe, możemy podzielić się naszymi doświadczeniami i wiedzą uzyskaną
podczas zmian systemu”.

Wspomniał, że możliwości na szwedzkim rynku były w przeszłości źle oceniane, a liczba
producentów trzody chlewnej w Szwecji spadła z 14 000 w 1990 r. do 1000 w 2021 r.

Uczestnicy warsztatów doszli do wniosku, że wymiana wiedzy musi obejmować zarówno wyniki naukowe, jak i praktyczne doświadczenia dotyczące hodowli loch w systemie otwartym, motywację personelu do zmiany systemów na wyższy poziom dobrostanu, śmiertelność prosiąt w różnych systemach kojców porodowych, sposoby dostarczania materiałów do budowy gniazd, emisje z kojców i wiele więcej. Świadomość zalet i wad istniejących systemów pomoże innym w podjeciu decyzji wyboru nowego systemu.

Program warsztatów

W pierwszym dniu warsztatów Szwecja, Dania i Niemcy prezentowały trzy różne podejścia
zastosowane przez każdy z tych krajów. Szwecja od wielu lat posiada otwarte systemy dla loch karmiacych jako wymóg prawny, Dania przyjęła system otwarty jako dobrowolną strategię przyjętą przez producentów trzody chlewnej oraz Niemcy, które niedawno zdecydowały, że kojce otwarte czyli bezjarzmowe będą wymogiem prawnym. Trzy różne perspektywy każdego z tych krajów zilustrowały wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy przejściu na system otwarty dla loch proszących lub karmiących. Przedstawiono również krótki przegląd sytuacji w krajach na całym świecie.

W drugim dniu podkreślono szeroki zakres bieżącej działalności badawczej, czego efektem była wartościowa dyskusja, której wspólne wnioski były następujące:

• Ważne jest przełożenie doświadczeń praktycznych na materiały szkoleniowe. Aby osiągnąć sukces zmierza się również do opracowania „list kontrolnych”. Nie istnieje jednak “magiczne rozwiązanie” ani nie ma jednego uniwersalnego podejścia. W przypadku niektórych elementów prawdopodobnie będą to względy lokalne, zwłaszcza gdy kraje doświadczają bardzo odmiennego klimatu.
• Wszyscy zgodzili się, że zarządzanie jest równie lub nawet ważniejsze niż wybrany system, podkreślając znaczenie pozytywnego nastawienia i szkolenia/doświadczenia personelu. Chociaż wiele zagadnień technicznych wciąż wymaga dalszych badań, istnieją również istotne kwestie, wymagające uwagi społeczeństwa:
• W najbliższej przyszłości może być konieczne przyjęcie różnych form tymczasowego
ograniczenia możliwości poruszania się loch.
• Otwarty system laktacyjny wymaga więcej przestrzeni niż tradycyjne kojce porodowe, z kolei otwarte kojce porodowe wymagają więcej miejsca niż otwarty system laktacyjny, z tego powodu dla większych budynkow potrzebne będą nowe pozwolenia na budowę.
• Należy rozważyć systemy dotacji w celu zrekompensowania dodatkowych kosztów.

Rozpoczęły się działania mające na celu stworzenie warunków umożliwiających przejście na system otwartych kojców porodowych i laktacyjnych. Pomyślna transformacja wymaga również dobrego współrozwoju rynku (detaliści, przetwórcy żywności), konsumentów i innych grup społeczeństwa. Tylko wtedy będzie można w przyszłości osiągnąć zrównoważony i celowy łańcuch wartości w branży spożywczej.

Organizacja warsztatów i kontynuacja

Warsztaty zostały zorganizowane przez Friedrich-Loeffler-Institut (Niemcy), Scotland’s Rural College (Wielka Brytania), Vetmeduni Wiedeń (Austria) oraz SEGES Danish Pig Research Centre (Dania). Więcej informacji na temat warsztatu można uzyskać pisząc pod adres email: antje.schubbert@fli.de

Wszystkie wyniki warsztatów można znaleźć tutaj Nawiązując do opisanych warsztatów, poinformować należy, że 24 listopada 2021 r. odbędzie się seminarium internetowe (webinar) poświęcone zagadnieniom brażowym dotyczących swobody porusznia sie loch w trakcie porodu i laktacji.

23 sierpnia, 2021 - Swoboda w okresie porodu i laktacji 2021

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji