Prognozuje się, że globalna produkcja mięsa osiągnie 373 mln ton (ekwiwalentów wagowych tusz) w 2024 r., co oznacza wzrost o 1,4% w porównaniu z 2023 r.. Wzrost ten wynika z przewidywanego wzrostu produkcji mięsa drobiowego i wołowego oraz marginalnego wzrostu produkcji mięsa owczego, podczas gdy produkcja mięsa wieprzowego ma nieznacznie spaść. Przewidywany wzrost produkcji mięsa drobiowego odzwierciedla silny popyt konsumentów ze względu na jego przystępną cenę, przy korzystnych marżach operacyjnych pomimo ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych wiodących regionach produkcyjnych. W przypadku mięsa wołowego oczekiwany wzrost światowych dostaw wynika z rekordowo wysokiego poziomu uboju bydła, głównie w Brazylii, napędzanego spadkiem kosztów produkcji i silnym globalnym popytem importowym. Podobnie oczekuje się, że produkcja mięsa owczego wzrośnie ze względu na wyższą dostępność uboju w Australii, po fazie odbudowy stada i silnym popycie międzynarodowym. Przewiduje się, że globalna produkcja wieprzowiny nieznacznie spadnie, przede wszystkim w związku z wysiłkami podejmowanymi w Chinach w celu ograniczenia wzrostu produkcji i zwiększenia rentowności sektora.
Przewiduje się, że po dwóch latach spadku światowy handel mięsem i produktami mięsnymi osiągnie 41,9 mln ton w 2024 r., co oznacza wzrost o 3,2% w porównaniu z 2023 r. Oczekiwany wzrost jest napędzany głównie przez wyższy popyt na import mięsa wołowego przez Stany Zjednoczone ze względu na ograniczone dostawy krajowe, a także rosnący popyt konsumpcyjny w wielu innych krajach importujących, wspomagany przez łagodzenie presji na koszty utrzymania. Ponadto, duża dostępność eksportu z niektórych głównych krajów producenckich, w połączeniu ze zniesieniem zakazów handlu związanych z chorobami zwierząt i obniżonymi cłami mającymi na celu stabilizację cen krajowych, prawdopodobnie wzmocni globalny handel mięsem. Z wyjątkiem mięsa wołowego, przewiduje się, że chiński import mięsa spadnie w 2024 r. z powodu dużych dostaw krajowych i słabego popytu konsumpcyjnego w warunkach wolniejszego niż oczekiwano wzrostu gospodarczego.
Międzynarodowe ceny mięsa, śledzone przez indeks cen mięsa FAO, wykazywały tendencję wzrostową przez cały 2024 r., pomimo zwiększonych dostaw z niektórych głównych krajów produkujących. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z silnego globalnego popytu importowego z kilku kluczowych krajów ze względu na ograniczone dostawy krajowe i poprawiające się warunki gospodarcze. Ponadto powszechne ogniska chorób zwierząt i napięcia geopolityczne wpływające na logistykę handlu światowego wywarły dalszą presję na wzrost światowych cen mięsa.
15 listopad, 2024/ FAO.
https://openknowledge.fao.org