Ceny wieprzowiny osiągnęły rekordowy poziom w niektórych regionach, a bariery handlowe nadal ograniczają ich wzrost w USA i Kanadzie. Ceny będą nadal rosły do czwartego kwartału 2019 r. i w początkach 2020 r., ponieważ rynki pracują nad zrównoważeniem podaży i popytu. „Pomimo rosnących bodźców ekonomicznych oczekujemy ograniczonej globalnej reakcji produkcyjnej, ponieważ ograniczenia środowiskowe i regulacyjne, wraz z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF), ograniczają zdolność branży do rozwoju”, to zdanie Christine McCracken, starszego analityka - Animal Protein. „Oczekuje się, że ten brak równowagi spowoduje wzrost cen i zwiększy niestabilność rynków w nadchodzących miesiącach, powiększając i tak już trudną sytuację”.
Chiny: Ceny skoczyły w odpowiedzi na popyt związany z nadchodzącymi świętami
Ceny detaliczne wzrosły o 78% MOM we wrześniu, ponieważ wcześniejsze zapasy zostały wyczerpane w związku ze wzrostem popytu na wieprzowinę związanym z jesiennymi świętami. Powolne odbudowanie pogłowia szczególnie w regionach dotkniętych ASF, przyczynia się do krótkoterminowego niedoboru i wzrostu cen wieprzowiny. Konsumpcja wieprzowiny ucierpiała, ponieważ wysokie ceny zniechęcają konsumentów. Mimo to trwają starania o odbudowę stad. Znaczące zachęty ekonomiczne będą sprzyjać szybkiemu wzrostowi tam, gdzie to możliwe.
US: Rekordowa produkcja co najmniej kompensuje gwałtowny wzrost popytu na eksport
Rynek ma do czynienia z rekordowym poziomem ubojów, co ogranicza powrót producentów na rynek. Wzrost wydajności nadal przewyższa oczekiwania, co dodatkowo obciąża rynek krajowy, gdzie podaż wieprzowiny jest wysoko ponad zapotrzebowanie. Silny eksport pochłania znaczną część wzrostu produkcji, ale nie był w stanie w pełni dotrzymać kroku. Pomimo silnego eksportu Rabobank spodziewa się bardziej umiarkowanego wzrostu produkcji w 2020 roku.
EU-28: Światowy handel przynosi wysokie zyski, ale rozwój przemysłu jest ograniczony
Europa pozostaje kluczowym dostawcą wieprzowiny na rynki światowe. Szybki eksport wieprzowiny do Chin i innych części Azji pomógł we wzroście cen o 31% w skali roku i prawie rekordowych marżach. Doniesienia o ASF w Europie dotyczyły głównie populacji dzików, a także sporadycznych przypadków u świń.
Brazylia: Silny popyt zwiększa zyski z produkcji
Eksport do Chin rośnie w szybkim tempie i jest o 33% wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku do września. Silny popyt spowodował 17% poprawę ceny (2 297 USD / tonę metryczną) i odbicie marży.
Listopad 2019/ Rabobank/ Niderlandy.
https://research.rabobank.com