W grudniu indeks cen zbóż FAO wyniósł średnio 122,8 punktu, co oznacza wzrost o 1,8 punktu (1,5%) w porównaniu z listopadem, ale nadal 24,4 punktu (16,6%) poniżej wartości z grudnia 2022 roku.
Po spadku przez cztery kolejne miesiące, ceny eksportowe pszenicy wzrosły w grudniu, wspierane przez zakłócenia logistyczne związane z pogodą u niektórych głównych eksporterów oraz napięcia na Morzu Czarnym przy silnym popycie.
Światowe ceny kukurydzy również wzrosły w grudniu, wspierane przez obawy o drugie nasadzenia w Brazylii i ograniczenia logistyczne utrudniające dostawy z Ukrainy. Wśród innych zbóż gruboziarnistych, światowe ceny jęczmienia wzrosły, podczas gdy ceny sorgo nieznacznie spadły.
W grudniu indeks cen ryżu FAO wzrósł o 1,6% powyżej poziomu z listopada. Notowania Indica stanowiły podstawę tego wzrostu, rosnąc w odpowiedzi na zakupy przez niektórych azjatyckich nabywców i zmniejszoną konkurencję między eksporterami z powodu ograniczeń eksportowych Indii i ograniczonej dostępności w Wietnamie. Międzynarodowy indeks cen ryżu odnotował 21% roczny wzrost w 2023 r., głównie z powodu obaw o wpływ El Niño na produkcję ryżu oraz w następstwie ograniczeń eksportowych nałożonych przez Indie.
W całym roku indeks cen zbóż FAO wyniósł 130,9 punktu w 2023 r., co oznacza spadek o 23,8 punktu (15,4%) w porównaniu z rekordową średnią roczną z 2022 r., odzwierciedlając dobrze zaopatrzone rynki światowe.
5 stycznia, 2024/ FAO.
https://www.fao.org