Afrykański pomór świń jest nadal obecny w krajach bałtyckich, co było szczególnie widoczne w lipcu i sierpniu. Musimy podkreślić, że stwierdzono wybuch choroby na dużej fermie w Kalyta (Ukraina), co wiązało się z koniecznością zabicia 60.000 świń.
Poniżej podsumowanie ognisk zgłoszonych do OIE przez kraje Unii Europejskiej, Rosję i na Ukrainę w lipcu i sierpniu 2015 roku
Estonia
W pierwszej połowie 2015 roku chorobę odnotowano tylko u dzików. W ciągu ostatnich 2 mieisęcy było to 169 przypadków u dzików, ale także 9 ferm komercyjnych i 5 gospodarstw przydomowych, co pociągnęło za sobą konieczność zabicia 18 033 świń.
Litwa
W ciągu ostatnich 2 miesięcy stwierdzono 20 nowych przypadków. Ponadto odnotowano kilka ognisk chorób na fermach przydomowych: dokładnie 10 przypadków.
Polska
W ciągu ostatnich 2 miesięcy w usmie odnotowano 20 przypadków choroby, tylko u dzików.
Łotwa
W tym kraju w pierwszej połowie roku odnotowano przypadki także w gospodarstwach przydomowych. W lipcu i sierpniu było to 6 ognisk w gospodarstwach przydomowych i 315 przypadków u dzików.
Ukraina
Poza 2 ogniskami choroby w pierwszych 6 miesiącach 2015 roku mamy jeszcze jednego ognisko w gospodarstwie komercyjnym, jedne w rzeźni, 11 w gospodarstwach przydomowych i 4 u dzików, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Najbardziej znanym przypadkiem jest ferma w Kalyta (Kijów) z pogłowiem 61,180 zwierząt, które musiały zostać zabite. Wybuch potwierdzony w rzeźni w regionie Poltova objął 277 tusz, pochodzących od świń kupionych w Kalyta, zanim oficjalnie zdiagnozowano tam ASF.
Rosja
W lipcu i sierpniu potwierdzono chorobę na fermie utrzymującej 659 zwierząt; 25 w gospodarstwach przydomowych, w sumie z 632 zwierzętami, 43 przypadki u dzików.
Fig. 1 African swine fever outbreaks confirmed by the OIE since January 2015.
lipiec, sierpień 2015 OIE.
www.oie.int