-
Produkcja wieprzowiny wzrosła o 4,2% w stosunku do poprzedniego roku, z 8,4 do 8,7 mln ton (Mt).
-
Import wyniósł 1,7 Mt, co oznacza wzrost o 5,6% w porównaniu z rokiem 2021 (1,6 Mt).
-
Eksport zmniejszył się o 6,1% w stosunku do roku poprzedniego, z 1,7 Mt do 1,6 Mt.
-
Spożycie szacunkowe osiągnęło poziom 8,9 Mt, co stanowi wzrost o 6,5% w stosunku do 2021 r. (8,3 Mt), natomiast spożycie na osobę oszacowano średnio na 18,4 kg/mieszkańca.
Chociaż w Chile odnotowano spadek wszystkich wskaźników, na poziomie rejonu nastąpił wzrost produkcji i wielkości importu, co kontrastowało z ogólnym spadkiem eksportu. W tym względzie znaczny wzrost widocznej konsumpcji wynikał z silnego popytu na wieprzowinę w ciągu roku, co przyczyniło się do wzrostu lokalnej produkcji (pomimo trwałego wzrostu importu), osiągając w ten sposób wyższy udział importu w konsumpcji, z 80,2% w 2021 r. do 80,4% w 2022 r.
Na wyniki w latynoamerykańskim przemyśle trzody chlewnej w 2022 roku składały się wysokie ceny surowców i ogólnie koszty produkcji. Ponadto międzynarodowa sytuacja gospodarcza, która przyniosła rekordowe poziomy inflacji, wśród innych nierówności makroekonomicznych, przyczyniła się do zmienności cen i wpłynęła na wskaźniki rentowności dla hodowców trzody chlewnej. Jednak uzyskane wyniki były bardzo pozytywne, a prognozy branży na 2023 r. są korzystne, biorąc pod uwagę większe pozycjonowanie wieprzowiny w konsumpcji gospodarstw domowych, a także oczekiwany wzrost importu dla Azji Południowo-Wschodniej, co dałoby nowy impuls eksportowi z Ameryki Łacińskiej.
333 Ameryka Łacińska, dane z Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE) oraz COMEX STAT - Brazylia/ SIAP i GCMA - Meksyk/ DANE i Porkcolombia - Kolumbia/ ODEPA - Chile/ MAGyP - Argentyna.
https://www.ibge.gov.br/
http://comexstat.mdic.gov.br/
http://infosiap.siap.gob.mx/
https://gcma.com.mx/
https://www.dane.gov.co/
https://porkcolombia.co/
https://www.odepa.gob.cl/
https://www.magyp.gob.ar/