W ubiegłym tygodniu Copa-Cogeca wspólnie z UECBV i APCPR zorganizowała spotkanie w Bukareszcie, którego celem było zwiększenie świadomości i dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa biologicznego wśród europejskich hodowców wieprzowiny. Jako jeden z krajów najbardziej dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF), Rumunia była idealnym miejscem do organizacji tego wydarzenia, które zapoczątkowało serię konferencji. Kolejne spotkania odbędą się w Polsce (Warszawa, 14 stycznia) i Niemczech (Munster, 6 lutego).
Konferencja była również przypomnieniem, że afrykański pomór świń jest ogólnoeuropejskim problemem wymagającym silnej, skoordynowanej reakcji. Poza konkretnymi środkami i regulacjami zapewniającymi zwiększoną ochronę biologiczną w gospodarstwach hodowli trzody chlewnej, jednym z głównych tematów dyskusji było zapewnienie ciągłej świadomości w społeczności rolników w czasie trwania epidemii i po niej.
Antonio Tavares, przewodniczący Grupy Roboczej ds. wieprzowiny Copa-Cogeca podkreślił: "Afrykański pomór świń nie jest problemem charakterystycznym dla Rumunii i innych dotkniętych chorobą krajów; jest raczej problemem dla wszystkich europejskich hodowców świń. Środki bezpieczeństwa biologicznego są niezbędne do kontrolowania i zwalczania choroby. Jednak muszą one wykraczać daleko poza proste fizyczne struktury. Przede wszystkim rolnicy i osoby pracujące w gospodarstwach muszą w pełni zrozumieć, jak prawidłowo wdrożyć niezbędne środki. Chociaż rola Komisji i państw członkowskich w zwalczaniu choroby jest kluczowa, bez udziału producentów, takie środki nie będą skuteczne. Dlatego to od producentów zależy walka o eradykację ASF przy wsparciu instytucji. "
piątek 23 listopada 2018/ Copa-Cogeca/UE.
https://copa-cogeca.eu