W opinii naukowej eksperci EFSA badali gęstość populacji dzików w Europie, ocenili środki w celu jej zmniejszenia i separowania populacji zakażonych od zdrowych. Identyfikowali również sposoby wczesnego wykrywania choroby.
Aby zmniejszyć ryzyko wybuchu epidemii, należy wdrożyć takie środki, jak intensywne polowania i nie dokarmianie dzików. W czasie trwania epidemii, należy unikać działań, które mogą zwiększyć ruch dzików (np. Intensywne polowania na zwierzynę).
Eksperci nie mogli ustalić progu zagęszczenia dzików, poniżej którego wirus nie byłby w stanie się rozprzestrzeniać - ASF rozprzestrzenił się na obszarach, gdzie gęstość występowania dzików jest niska.
Opinia podkreśla znaczenie regularnego dialogu między wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Christian Gortazar, przewodniczący grupy roboczej EFSA ds. ASF, powiedział: "Eksperci zgodzili się, że budowanie świadomości społecznej i dostarczanie zachęt osobom, które zgłaszają tusze padłych dzików są niezbędne do walki z chorobą".
Nadzór bierny - zgłoszenie obecności martwego dzika - pozostaje najskuteczniejszym sposobem wykrywania nowych przypadków ASF we wczesnym stadium na obszarach wolnych od chorób.
Wezwanie do porównywalnych danych
W opinii podkreślono potrzebę zharmonizowania sposobu gromadzenia informacji na temat dzików w całej UE, aby dane były bardziej porównywalne.
Aby wypełnić te luki, EFSA finansuje projekt - ENETWILD - mający na celu gromadzenie i harmonizację danych dotyczących rozmieszczenia geograficznego i liczebności dzików w całej Europie.
Opinia naukowa: pomór afrykański świń u dzików
Animacja pomór afrykański świń – jak pozostać krok naprzód
środa 11 lipca 2018/ EFSA/ UE.
http://www.efsa.europa.eu