X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

ASF: OIE uruchamia globalną inicjatywę na rzecz kontroli choroby

Celem jest kontrola choroby, wzmocnienie działań prewencyjnych i przygotowawczych krajów oraz zminimalizowanie negatywnych skutków dla zdrowia zwierząt, dobrostanu i handlu międzynarodowego.

29 maj 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, w której to nie ma szczepionki przeciwko chorobie, i na wniosek państw członkowskich, OIE rozpoczyna globalną inicjatywę na rzecz kontroli ASF. Wykorzysta mechanizm GF-TAD (globalne ramy progresywnej kontroli transgranicznych chorób zwierząt) w celu rozwijania, ulepszania i harmonizacji partnerstw i koordynacji na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym. Celem jest kontrola choroby, wzmocnienie działań prewencyjnych i przygotowawczych krajów oraz zminimalizowanie negatywnych skutków dla zdrowia zwierząt, dobrostanu zwierząt i handlu międzynarodowego.

Uruchomiony w 2004 r. przez OIE i FAO, GF-TAD ma na celu zapobieganie, wykrywanie i kontrolowanie transgranicznych chorób zwierząt, z uwzględnieniem ich wymiarów regionalnych. W Europie regionalne grupy ekspertów ASF funkcjonują pod patronatem tej platformy od 2014 r., a ostatnio utworzono grupy w Azji i obu Amerykach.

W nadchodzących miesiącach OIE ustanowi program pracy we współpracy z FAO, biorąc pod uwagę inicjatywy regionalne, które już istnieją.

Oprócz zharmonizowanego podejścia między krajami, przejrzystość nowych i istniejących już ognisk choroby ma zasadnicze znaczenie dla dobrego zrozumienia jej epidemiologii, kontroli i zapobiegania. OIE przypomniało wszystkim państwom członkowskim o znaczeniu zgłaszania choroby za pośrednictwem Światowego Systemu Informacji o Zdrowiu Zwierząt (WAHIS), ponieważ gwarantuje to pełny obraz sytuacji chorobowej na świecie. W okresie od 26 kwietnia do 9 maja 2019 r. za trwające uznawano 1322 ogniska choroby, a za pomocą WAHIS otrzymano 157 nowych powiadomień o ASF.

Ze względu na złożoną epidemiologię nie można kontrolować ASF bez skoordynowanej reakcji ze strony różnych zaangażowanych sektorów. Oprócz usług weterynaryjnych obejmuje to organy celne i kontroli granicznej, przemysł produkcji trzody chlewnej, uniwersytety, organy zarządzające leśnictwem, stowarzyszenia myśliwych, organizacje turystyczne i organizacje transportu zwierząt. Jasna i przejrzysta komunikacja jest niezbędna, jeśli wszystkie te podmioty mają w pełni zrozumieć swoje role i obowiązki we wdrażaniu wymaganych środków. W tym celu i aby zaoferować wsparcie swoim krajom członkowskim, OIE rozpoczęła kampanię uświadamiającą ‘ASF Kills Pigs’ (ASF zabija świnie).

Sprostanie złożonym globalnym wyzwaniom związanym z tą chorobą w krajach dotkniętych chorobą i wolnych od choroby wymaga od wszystkich podmiotów czujności i podjęcia działań. Chociaż ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, jest on wyniszczający dla gospodarki trzody chlewnej i handlu międzynarodowego, co ma wpływ na środki utrzymania rolników i bezpieczeństwo żywności.

wtorek 28 maja, 2019/ OIE.
http://www.oie.int

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów