Pojawienie się w październiku kilku przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzikówo dnotowano na Łotwie w dwóch obszarach obecnie wymienionych w części I załącznika do decyzji 2014/709. W związku z tym kolejne obszary Łotwie powinien teraz być wymienione w części II, zamiast części I tego załącznika, oraz nowe obszary powinny być zawarte w części I i II.
Z drugiej strony również w październiku 2016 roku odnotowano dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików w powiecie bialskim oraz białostockim w Polsce, w obszarach obecnie wymienione w części III (bielski) oraz w części II (białostocki) załącznika do wdrażania decyzji 2014/709 / UE w bliskim sąsiedztwie obszarów wymienionych w części I tego załącznika. Stanowi wzrost poziomu ryzyka, które muszi być wzięte pod uwagę. W związku z tym obszary Polski wymienione w części I załącznika do decyzji wykonawczej 2014/709 / UE powinny zostać wymieniona w części II tego załącznika, a nowe obszary powinny być zawarte w części I załącznika do niego.
Natomiast od września 2015 nie odnotowano ognisk afrykańskiego pomoru świń u świń domowych w niektórych obszarach Litwy i Łotwy, które są wymienione w części III załącznika do wdrażania decyzji 2014/709 / UE. Ponadto, nadzór nad środkami bezpieczeństwa biologicznego został wdrożony w zadowalający sposób w gospodarstwach w tych obszarach na podstawie krajowego programu bezpieczeństwa biologicznego mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Fakty te wskazują na poprawę sytuacji epidemiologicznej. W związku z tym obszary tych państw członkowskich powinny być teraz wymienione w części II, zamiast części III załącznika do wdrażania decyzji 2014/709 / UE.
piątek 9 grudnia, 2016/ OJEU/ UE.
http://eur-lex.europa.eu