Podczas wirtualnego spotkania stałej grupy ekspertów ds. afrykańskiego pomoru świń (SGE ASF16) uczestniczące kraje członkowskie przedstawiły swoją krajową sytuację epidemiologiczną dotyczącą ASF. Poniżej znajduje się podsumowanie prezentacji „Afrykański pomór świń w Azji i na Pacyfiku oraz SGE-ASF w Azji” przedstawionej przez Yooni Oh, regionalnego koordynatora projektu FAO RAP.
Od listopada 2020 r. w sumie 13 krajów w regionie Azji i Pacyfiku oficjalnie zgłosiło ASF. (Chiny, Mongolia, Wietnam, Kambodża, Korea Północna, Laos, Birma, Filipiny, Korea Południowa, Timor Wschodni i Indonezja; Papua Nowa Gwinea i Indie zgłosiły się po raz pierwszy w 2020 r.)
Co najmniej 8 milionów świń padło lub zostało poddanych ubojowi, chociaż rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Korea Południowa nadal zgłasza przypadki u dzików. Birma zgłosiła nowy przypadek w stanie Sagaing. Śmierć świń w związku z ASF zaobserwowano w Indonezji w Nias, na Sumatrze Północnej / Południowej, na Bali i we wschodniej Nusa Tenggara. W Timorze Wschodnim występuje obecnie łącznie 126 ognisk epidemicznych w tym kraju, a dotkniętych jest 7 z 13 miast.
Zidentyfikowano wiele wyzwań w zakresie kontroli ASF w Azji. We wschodniej i południowo-wschodniej Azji występuje duże zagęszczenie świń. W regionie występuje duża liczba drobnych hodowli trzody chlewnej o niskim poziomie bioasekuracji. Praktyki kulturowe związane z hodowlą świń i spożyciem wieprzowiny mogą tworzyć dodatkowe ścieżki ryzyka. Wreszcie, globalizacja ułatwiła ludziom i produktom szybkie przemieszczanie się na duże odległości.
23 listopad, 2020/ OIE.
https://rr-europe.oie.int/