X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

ASF w Azji: rok póżniej, 5 milionów świń mniej

Prawie 5 milionów świń w Azji padło lub zostało zabitych z powodu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF), zaraźliwej choroby wirusowej, która atakuje świnie i którą po raz pierwszy wykryto w Azji rok temu w tym miesiącu.

30 sierpień 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Prawie 5 milionów świń w Azji padło lub zostało zabitych z powodu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF), zaraźliwej choroby wirusowej, która atakuje świnie domowe i dziki, i którą po raz pierwszy wykryto w Azji rok temu w tym miesiącu. Chociaż choroba ta nie jest niebezpieczna dla ludzi, powoduje do 100% śmiertelność u świń, co prowadzi do poważnych strat ekonomicznych w sektorze trzody.

ASF jest obecny w siedmiu krajach azjatyckich: Kambodży, Chinach, Korei Północnej, Laotańskiej Republice Ludowej, Mongolii, Birmie ( Mjanma) i Wietnamie. Najnowsze dane dostarczone przez FAO wskazują, że bieżące straty stanowią ponad 10 procent całkowitej populacji świń w każdym z Chin, Wietnamu i Mongolii.

Skutki gospodarcze

Ogniska dotykają szczególnie drobnych rolników, którzy mogą nie mieć specjalistycznej wiedzy lub funduszy na ochronę swoich zwierząt przed chorobą.

W Wietnamie przemysł wieprzowy stanowi prawie 10% krajowego sektora rolnego, a mięso wieprzowe stanowi prawie trzy czwarte spożywanego mięsa. Do tej pory kraj zlikwidował około trzech milionów świń, starając się ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, budząc obawy, że ASF może przyczynić się do wzrostu braku bezpieczeństwa żywnościowego w już zagrożonych społecznościach.

W Chinach jest co najmniej 26 milionów producentów trzody chlewnej, a około 50 procent całkowitej produkcji wieprzowiny przypada na drobnych rolników.

„Niektórzy rolnicy stracili całe stada świń przez tę chorobę, a powrót do normalności w kwestiach społeczno-ekonomicznych związanych ze skutkami epidemii może zając wiele lat” - powiedział Lubroth.

piątek 9 sierpnia, 2019/ FAO.
http://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów