Według Rabobanku straty w produkcji spowodowane afrykańskim pomorem świń (ASF) przyćmiły wstępne szacunki. Niedobór chińskiej produkcji wieprzowiny, wraz z niedoborami w Azji Południowo-Wschodniej, stworzy wyzwania i możliwości dla eksporterów białek zwierzęcych.
ASF endemiczne w Chinach, powodując ogromne straty
Od czasu wykrycia w sierpniu 2018 r., ASF rozprzestrzenił się na wszystkie prowincje Chin kontynentalnych. W związku z tym, że ASF dotyczy obecnie około 150-200 m świń, spodziewana 30% strata w produkcji wieprzowiny jest prawie o 30% większa niż roczna produkcja wieprzowiny w USA i odpowiada rocznej podaży wieprzowiny w Europie.
Gdy rząd złagodził ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt (i wieprzowiny), ceny regionalne zbliżyły się do siebie, ale wzrosły wraz ze stratą stad (patrz rysunek).
Chińska odbudowa stad będzie powolna i potrwa lata. Producenci pozostają ostrożni, biorąc pod uwagę ryzyko ponownego zakażenia i koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa biologicznego.
Zmiana w konsumpcji białek zwierzęcych w Chinach
Rabobank oczekuje, że dostępne globalne dostawy białka zostaną przekierowane do Chin w celu zaspokojenia rosnącego deficytu białka. Ta bezprecedensowa zmiana w handlu prawdopodobnie spowoduje nieoczekiwane niedobory produktów na rynkach wcześniej obsługiwanych przez tych dostawców, powodując krótkoterminową zmienność rynku, która ostatecznie doprowadzi do wyższych światowych cen białka. Zmiana w kierunku niższej konsumpcji wieprzowiny będzie wspierać zwiększony popyt na drób, wołowinę, owoce morza i alternatywne białka, które będą kształtować światowe trendy produkcyjne.
Szansa dla eksporterów, ale restrykcje eksportowe mogą skomplikować handel
Firmy produkujące białka zwierzęce z nadwyżką przeznaczoną na eksport oraz dostępem do rynków w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej mogą odnieść korzyści z wpływu ASF na hodowlę świń. UE, USA i Brazylia wydają się być najlepiej przygotowane do reagowania na zwiększony popyt na wieprzowinę i inne białka zwierzęce do Chin i Azji Południowo-Wschodniej.
ASF wkroczył do Europy: choroba występuje endemicznie w niektórych częściach Europy Wschodniej, takich jak kraje bałtyckie i części Polski oraz Rosja. Przypadki ASF odnotowano we wrześniu 2018 r. w wielu innych krajach, w tym zwłaszcza w Belgii. Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ognisk w znaczących krajach pod względem produkcji wieprzowiny, takich jak Niemcy, co może zastopować z nich eksport. Takie ograniczenia skomplikowałyby reakcję handlową na ASF w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej.
Stany Zjednoczone są głównym producentem i eksporterem wieprzowiny, jednak obecne cła na eksport wieprzowiny do Chin ograniczają handel. Ponadto Stany Zjednoczone są głównym producentem i eksporterem drobiu, ale nie mogą eksportować do Chin z powodu zakazu związanego z ptasią grypą nałożonego w 2015 r. Jeśli napięcie handlowe, które leży u podstaw tych barier, nie złagodzi się wkrótce, może również skomplikować globalną reakcję handlową na ASF.
kwiecień 2019/ Rabobank/ Holandia.
https://research.rabobank.com