Saksonia: Dwa kolejne przypadki u dzików
Po określeniu stref objętych restrykcjami, od 11 listopada 2020 r. zintensyfikowano poszukiwania martwych dzików. Celem poszukiwań zwierzyny jest określenie faktycznego zakresu zakażenia.
Instytut Friedricha-Loefflera wykrył wirusa ASF w dwóch próbkach w weekend. Dotyczyło to dwóch szczątków - szkieletów, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy. Stanowisko zlokalizowane było w gminie Podrosche, około 8 km od pierwszego ogniska w Peczern / Krauschwitz.
Brandenburgia: poszerzenie stref buforowych, grodzenie obszarów
Wraz z rozszerzeniem strefy buforowej wolnej od chorób wzdłuż Odry, powiat Märkisch-Oderland zamyka korytarz do Barnim, a nowa strefa buforowa w powiecie Uckermark łączy się nad powiatem Barnim. W związku z tym obszar między Gartz (Odra) na północy i Jämlitz na południu kraju wzdłuż rzeki Odry w odległości około 250 kilometrów, a więc prawie na całej granicy między Brandenburgią a Polską, określa się jako obszar objęty ograniczeniami ASF. Wraz z wejściem w życie dekretów generalnych na tych terenach można rozpocząć również budowę stałego ogrodzenia na granicy polsko-niemieckiej wzdłuż Odry.
Na dzień dzisiejszy główny obszar w regionach Odra-Sprewa i Dahme-Spreewald wokół Friedland / Klein Briesen został ogrodzony tymczasowym ogrodzeniem.
Obecnie w Brandenburgii jest łącznie 153 potwierdzonych przypadków ASF u dzików:
- region Spree-Neiße 14
- region Odra-Spree 122
- region Märkisch-Oderland 17
- W sumie w Brandenburgii 153
16 listopad, 2020/ redakcja 333 na podstawie informacji z: Wolne Państwo Saksonia i Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów Brandenburgii.