X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

ASF w Polsce: zmiany w obszarach objętych regionalizacją

W ramach uzgodnień z Komisją Europejską wynegocjowano, że niektóre obszary wymienione dotychczas w cz. III załącznika do ww. decyzji (obszar zagrożenia) zostaną przeniesione do cz. II (obszar objęty ograniczeniami).

19 grudzień 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Główny Lekarz Weterynarii informuje o przegłosowaniu podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz w dniu 16 grudnia 2019 r. decyzji zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. W ramach uzgodnień z Komisją Europejską wynegocjowano, że niektóre obszary wymienione dotychczas w cz. III załącznika do ww. decyzji (obszar zagrożenia) zostaną przeniesione do cz. II (obszar objęty ograniczeniami). Jednocześnie, ww. decyzja zmienia zasięg obszaru ochronnego oraz obszaru objętego ograniczeniami, w związku z występowaniem ASF u dzików.

GLW informuje także o publikacji w dniu 11 grudnia 2019 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/2114 z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Ww. decyzja zmienia zasięg obszarów wymienionych w załączniku do przedmiotowej decyzji (treść dostępna tutaj).

Ponadto zgodnie z informacjami zawartymi na stronie GIW, dzięki staraniom Głównego Lekarza Weterynarii w 2019 r. przywrócono ze „strefy niebieskiej” do „strefy żółtej” obszary następujących gmin, wymienione w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE:

W lutym 2019 r. w woj. podkarpackim w powiecie lubaczowskim - Oleszyce i Lubaczów.

W maju 2019 r.: w woj. podkarpackim w powiecie lubaczowskim - Cieszanów.

Ze strefy niebieskiej do czerwonej przywrócono obszary następujących gmin:

W styczniu 2019 r.: w woj. mazowieckim w powiecie siedleckim - gminy Korczew i Paprotnia.

W maju 2019 r.: w woj. warmińsko - mazurskim w powiecie gołdapskim: gminy Banie Mazurskie i Gołdap, w powiecie oleckim: Kowale Oleckie.

We wrześniu 2019 r. w woj. mazowieckim w powiecie siedleckim - Wiśniew, Domanice. W woj. lubelskim: w powiecie łukowskim - część gminy Łuków; w powiecie bialskim - Wisznice, Sosnówka, Sławatycze; w powiecie hrubieszowskim - Uchanie, Horodło; część gminy Hrubieszów.

W listopadzie 2019 r.: w woj. mazowieckim w powiecie płockim- gminy Wyszogród i Mała Wieś, w powiecie płońskim - gminy Naruszewo i Czerwińsk nad Wisłą.

W grudniu 2019 r.: w woj. lubelskim w powiecie parczewskim- Jabłoń, Dębowa Kłoda, Sosnowica i Podedwórze; w powiecie włodawskim- Hanna, Stary Brus, Wola Uhruska, Wyryki, gmina wiejska Włodawa oraz część gminy Hańsk położona na wschód od linii wyznaczonej od drogi nr 819; w powiecie chełmskim - Białopole, Chełm, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Ruda - Huta, Sawin, Wojsławice, Żmudź, powiat miejski Chełm; w powiecie radzyńskim - Komarówka Podlaska.

W maju 2019 r. zniesiono następujące obszary z części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE (tj. obszar objęty ograniczeniami - czerwona strefa) do części I (tj. obszar ochronny - strefa żółta): w województwie podlaskim: gm. Śniadowo w powiecie łomżyńskim i Zambrów w powiecie zambrowskim

poniedziałek 18 grudnia 2019r. /GIW/ Polska www.wetgiw.gov.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji