Społeczność badawcza pracuje nad opracowaniem skutecznej szczepionki, a niedawne ogłoszenia o zatwierdzeniu lub testowaniu zmodyfikowanych żywych szczepionek w niektórych krajach wzbudziły nadzieję na dostępność nowych skutecznych narzędzi do powstrzymania obecnej epidemii ASF. Wiele krajów jest zainteresowanych wykorzystaniem tych potencjalnych szczepionek, aby pomóc w kontrolowaniu bieżących ognisk choroby na swoim terytorium.
W tym kontekście Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) podkreśla znaczenie stosowania wyłącznie wysokiej jakości szczepionek przeciwko ASF o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie, które zostały poddane ocenie regulacyjnej i zatwierdzone zgodnie z międzynarodowymi standardami WOAH.
Stosowanie niezgodnych i niskiej jakości szczepionek może nie zapewnić żadnej ochrony przed ASF i stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów szczepionkowych, które mogą powodować ostre lub przewlekłe choroby. Ponadto wirusy szczepionkowe mogą również rekombinować ze szczepami terenowymi, tworząc nowe szczepy, które mogą uniknąć wykrycia i spowodować ostre, przewlekłe i trwałe infekcje ASF w gospodarstwach.
Szczepienia, jeśli są stosowane, powinny być prowadzone w ramach dobrze zaprojektowanego programu szczepień, który uwzględnia między innymi lokalną epidemiologię choroby, oczekiwane cele szczepień oraz adekwatność i trwałość odpowiednich zasobów technicznych, finansowych i ludzkich. Powinny one zawsze obejmować nadzór i monitorowanie po szczepieniu, a także strategię wyjścia w przypadku zaprzestania szczepień, jak wspomniano w międzynarodowych standardach WOAH dotyczących szczepień (rozdział 4.18. Terrestial Code).
W drodze do licencjonowanych szczepionek przeciwko ASF
Przekonany o wartości dodanej, jaką miałoby międzynarodowe uznanie wysokiej jakości szczepionek, WOAH monitoruje postępy kilku kandydatów na szczepionki przeciwko ASF na różnych etapach rozwoju. Niektóre kraje zatwierdziły lub przeprowadzają próby terenowe stosowania zmodyfikowanych żywych szczepionek przeciwko genotypowi II ASF.
W raporcie Komisji Standardów Biologicznych WOAH z września 2023 r. zaproponowano nowy projekt normy dotyczącej produkcji bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwko ASF. WOAH wzywa producentów szczepionek i członków do uwzględnienia tych projektów norm podczas opracowywania i oceny kandydatów na szczepionki przeciwko ASF do zatwierdzenia przez organy regulacyjne oraz do przedstawienia swoich uwag.
18 październik, 2023r. | WOAH | https://www.woah.org/es