Ponadto badanie pokazuje, że więcej obywateli UE jest świadomych WPR (dziś 73%, o 6 punktów procentowych (pp) więcej niż w 2017 r.) i uważa, że WPR przynosi korzyści wszystkim obywatelom, nie tylko rolnikom (dziś 76%, o 15 pp więcej niż w 2017 r.). We wszystkich państwach członkowskich większość obywateli podziela ten pogląd, z wyjątkiem Malty.
Ponadto opinie obywateli na temat głównych celów WPR pozostały podobne do wyników badania z 2017 r. Większość uważa, że zapewnienie bezpiecznej, zdrowej żywności wysokiej jakości powinno być głównym celem, co reprezentuje 62% respondentów, podobnie jak w 2017 r. Pogląd ten znajduje również odzwierciedlenie na poziomie krajowym, gdzie obywatele uważają, że powinno to być priorytetem WPR. Tegoroczne badanie wykazało również, że 52% obywateli uważa, że jednym z głównych celów powinna być ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianie klimatu, a także zapewnienie odpowiedniego poziomu życia rolnikom (51%). Te nieznaczniy wzrost odpowiednio o 2 i 3 p.p.
Coraz więcej Europejczyków uważa, że UE wypełnia swoją rolę w odniesieniu do kluczowych celów WPR. W porównaniu z 2017 r. wszystkie obszary, w tym bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważony rozwój, bezpieczna i wysokiej jakości żywność, wzrosły o co najmniej 5 p.p. Obszarem, w którym obywatele uważają, że UE najlepiej spełnia swoją rolę, jest bezpieczeństwo żywnościowe, według 80% respondentów. Jest to o 8 p.p. wiecej niż w 2017 roku.
Jeśli chodzi o wsparcie finansowe, badanie wykazało, że zwiększona liczba obywateli uważa, że wsparcie udzielane rolnikom jest zbyt niskie i wzrosło o 13 punktów procentowych, z 26% respondentów w 2017 r. do 39% w 2020 r. 56% obywateli uważa, że UE powinna zwiększyć swoje wsparcie dla rolników w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Więcej obywateli jest teraz świadomych logo rolnictwa ekologicznego. Badanie wykazało, że 56% respondentów zna logo, co oznacza wzrost o 29 p.p. w porównaniu z 2017 r. Znajomość innych logo, takich jak logo z oznaczeniami geograficznymi, pozostała na tym samym poziomie.
Chociaż rosnący odsetek obywateli uważa, że rolnictwo jest jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych (z 29% w 2010 r. do 42% w 2020 r.), to większość obywateli uważa, że rolnictwo już wniosło duży wkład w walkę ze zmianami klimatu, 55% podziela ten pogląd, w porównaniu z 46% w 2010 roku.
Jeśli chodzi o obszary wiejskie, mieszkańcy w większości uważają, że środowisko i krajobraz (82%), dostęp do rekreacji i kultury (56%) oraz do obiektów edukacyjnych (54%) można określić jako dobre. Jednak na pytanie, jak ewoluowały obszary wiejskie w ciągu ostatnich 10 lat, dostęp do szybkiego Internetu jest wymieniany jako ten, który poprawił się najbardziej (55% osób), podczas gdy możliwości zatrudnienia są postrzegane jako gorsze (42% osób). .
Wreszcie obywatele uważają, że najważniejszymi korzyściami płynącymi z obecności lasów jest zapewnianie zwierzętom siedlisk przyrodniczych, ochrona bioróżnorodności i przyrody (69%), pochłanianie dwutlenku węgla oraz walka ze zmianami klimatu i ich szkodliwymi skutkami (65%).
Pełne sprawozdanie z badania UE zostanie opublikowane pod koniec listopada wraz z zestawieniami krajowymi.
Tutaj dostepne jest podsumowanie (j.ang.).
13 październik 2020r. / EC/ UE.
https://ec.europa.eu