Oferta Flamandzkiej Agencji Rolnej (VLM) została złożona w dwóch etapach: najpierw zwrócono się do tysiąca ferm trzody chlewnej z wynikiem wpływu na poziomie 0,5%. Obniżając ten próg, zwrócono się do kolejnych 2700 dodatkowych firm, co oznacza, że prawie wszystkie fermy trzody chlewnej we Flandrii kwalifikowały się do programu.
Łącznie 175 gospodarstw hodujących świnie zdecydowało się zaprzestać działalności, 156 gospodarstw z pierwszego naboru i 19 z drugiego naboru. Średni wiek uczestników wynosi około 57 lat. W przypadku gospodarstw z pierwszej rundy szacuje się, że jest to około 182 000 świń. W późniejszej fazie mogą oni również otrzymać rekompensatę za rozbiórkę starych budynków. Ponieważ hodowcy trzody chlewnej w ostatnim naborze mają czas na udział do maja 2025 r., dopiero wtedy będziemy mieli pełny obraz skuteczności drugiego naboru. Do tej pory na rekompensaty dla rolników, którzy zaprzestali hodowli, potrzeba było około 22 milionów euro.
Pogłowie trzody chlewnej we Flandrii spadło z 6,3 mln świń do 5,4 mln w 2022 r., co oznacza spadek o 14%.
Pod koniec września grupa ubojni Noordvlees Group postanowiła zaprzestać działalności ubojowej w Kalmthout i zlecić ubój wszystkich świń w Sus Campiniae w Oevel. Firma zachowa jedynie swoją działalność w zakresie przetwórstwa mięsa. Jako wyjaśnienie firma wskazała sukcesję afrykańskiego pomoru świń, pandemię COVID, wojnę na Ukrainie i nowe przepisy dotyczące azotu.
22 października 2024 r./ Vilt/Belgia.
https://vilt.be/nl/