X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Belgijska produkcja trzody chlewnej spada do najniższego poziomu od dziesięcioleci

Po raz pierwszy od dziesięcioleci w Belgii ubito mniej niż dziesięć milionów świń.

31 lipiec 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Po raz pierwszy od dziesięcioleci ubito mniej niż dziesięć milionów ton świń. Wynika to wyraźnie z danych dotyczących uboju na rok 2023, zawartych w Kluczowych Danych Rolniczych Statbel. Spadek ten jest logiczną konsekwencją zmniejszającej się populacji świń, częściowo z powodu niepewności związanej z przepisami dotyczącymi azotu.

„Epidemie afrykańskiego pomoru świń, które przetoczyły się przez Europę w ostatnich latach, niepewność związana z przepisami dotyczącymi azotu we Flandrii oraz rentowność sektora przyczyniły się do spadku pogłowia trzody chlewnej o 6,7% (-383 514 zwierząt) w listopadzie 2023 r. w porównaniu z listopadem 2022 r. Dane te opierają się na wstępnych szacunkach. Liczby te opierają się na wstępnych szacunkach danych liczbowych”, informuje Statbel.

Spadek ten jest kontynuacją trendu, który rozpoczął się wiele lat temu. Przez lata do belgijskich rzeźni trafiało od 11 do 12 milionów świń rocznie, ale do 2022 roku liczba ta spadła do 10,5 miliona ton (-9,2%). W ubiegłym roku odnotowano nowy spadek o 9,9%.

Trzoda chlewna stanowi 29,9% całej produkcji zwierzęcej w Belgii. Wieprzowina pozostaje najważniejszym mięsem sprzedawanym na rynku. Zdecydowana większość farm trzody chlewnej znajduje się na północy kraju. W Walonii preferowane jest bydło. Wskaźnik samowystarczalności zarówno dla świń, jak i drobiu wynosi ponad 200%. Duża część tego, co kraj produkuje, jest przeznaczona na eksport.

26 lipca 2024 r./ Vilt/Belgia.
https://vilt.be/nl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły