Całkowita wartość handlu rolno-spożywczego UE wyniosła 28,3 mld euro w lutym 2022 r., co stanowi wzrost o 18% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Eksport wzrósł o 11% do 16,6 mld, podczas gdy import wzrósł o 30% i osiągnął wartość 11,7 mld, co odzwierciedla saldo handlowe w wysokości 4,9 mld. Oznacza to wzrost o 52% w porównaniu ze styczniem 2022 roku.
Jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie, eksport wołowiny i cielęciny wzrósł o 28% w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksport wieprzowiny spadł o 20%. Spośród 27 kategorii produktów, wieprzowina jest jedyną, która odnotowała spadek wartości eksportu rok do roku.
Eksport rolno-spożywczy do Chin gwałtownie spadł w pierwszych dwóch miesiącach roku, zmniejszając się o 836 milionów, czyli o 28%. Było to spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem eksportu wieprzowiny do tego kraju o 856 mln euro, czyli o 66% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Produkty zbożowe i produkty młynarskie były najważniejszą kategorią eksportową w styczniu i lutym - wyeksportowano 3,1 miliarda euro.
Główną kategorią importu w styczniu i lutym były nasiona oleiste, których import wzrósł o 41% w stosunku do roku poprzedniego i osiągnął wartość ponad 5 miliardów euro.
Przed agresją militarną Rosji, import z Ukrainy w pierwszych dwóch miesiącach roku wzrósł bardziej niż import z jakiegokolwiek innego kraju (wzrost o 96% rok do roku). Import zbóż, olejów roślinnych i nasion oleistych wzrósł zarówno pod względem wartości, jak i wielkości - w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku sprowadzono dodatkowe 1,4 mln ton zbóż.
31 maja 2022 r./ Komisja Europejska/ Unia Europejska.
https://ec.europa.eu