X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Brazylijskie pogłowie trzody chlewnej wzrosło o 4,3% i osiągnęło nowy rekord

Region południowy był liderem produkcji od początku istnienia spisów pogłowia i produkcji w 1974 roku.

29 wrzesień 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Po raz kolejny krajowe pogłowie trzody chlewnej osiągnęło rekordowy poziom 44,4 mln sztuk, po wzroście o 4,3% w porównaniu z poprzednim badaniem.

Pomimo trudności, z jakimi boryka się branża, zwłaszcza wysokich kosztów produkcji, wzrost liczby loch i świń, a także uboju trzody chlewnej (rekord w 2022 r.), był nadal napędzany przez eksport wieprzowiny, który w 2022 r. osiągnął drugi najlepszy wynik w tej serii. Według danych Secex Chiny nadal są głównym odbiorcą, ale z mniejszym udziałem w całkowitym wolumenie eksportu. Konsumpcja krajowa również nadal rosła (7,8%), osiągając 18 kg na mieszkańca.

Pod względem hodowli zwierząt trzy główne jednostki terytorialne to te, które tworzą Region Południowy, więc pod względem hodowli trzody chlewnej region ten jest liderem. W 2022 r. znajdowało się tam 51,9% całkowitej liczby świń. Santa Catarina prowadzi z 22,1% krajowego pogłowia, co odpowiada 9,8 mln sztuk, a następnie Parana z 15,8% i Rio Grande do Sul z 13,9%. Nieprzypadkowo są to również stany, w tej samej kolejności, z największą liczbą świń poddanych ubojowi w kraju.

Na czwartym miejscu znajduje się Minas Gerais (12,7%), a Mato Grosso na piątym (6,6%) - a południowy wschód i środkowy zachód wydają się być kolejnymi największymi regionami produkcyjnymi po południu, z odpowiednio 16,6% i 14,1% całości.

21 września, 2023/ IBGE/ Brazylia.
https://agenciadenoticias.ibge.gov.br

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły