Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności odwiedzi 400 gospodarstw zajmujących się hodowlą świń w okresie od stycznia do lipca tego roku, aby sprawdzić, czy rolnicy zrobili wystarczająco dużo, aby zapobiec obgryzaniu ogonów przez zwierzęta.
Obcinanie ogonów będzie dozwolone tylko wtedy, gdy rolnik będzie miał pisemną dokumentację, że podejmowane są wysiłki w celu ograniczenia gryzienia ogonów.
Biorąc pod uwagę, że istnieje wiele czynników, które wpływają na gryzienie ogonów przez świnie, i że na przykład obecność lub brak materiałów urozmaicających może pomóc w ograniczeniu stresu u świń, zmniejszając w ten sposób ryzyko gryzienia ogonów i zwiększając dobrostan zwierząt, administracja sprawdzi, czy rolnik przeprowadził ocenę ryzyka warunków, które mogą zapobiec gryzieniu ogonów, a tym samym zmniejszyć potrzebę obcinania ogonów.
Jeżeli nie występuje obgryzanie ogonów, a ocena ryzyka wykazuje również, że ryzyko obgryzania ogonów jest niskie, rolnik powinien opracować plan działania opisujący sposób stopniowego wprowadzania świń z całymi ogonami.
Kontekst:
Rutynowe obcinanie ogonów u świń jest zabronione w UE. W 2019 r. stało się obowiązkiem, aby rolnicy udokumentowali na piśmie zakres obgryzania ogonów w swoich gospodarstwach i przygotowali ocenę ryzyka i związany z nią plan działania, który może przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania obgryzania ogonów. Normy te powinny przyczynić się do zwiększenia liczby świń z całymi ogonami.
14 luty, 2023/ Duński Urząd ds. Żywności/ Dania.
https://www.foedevarestyrelsen.dk