Salmonella w stadach świń jest monitorowana od 1 stycznia 1995 roku. Bieżące obliczenia tych danych na przestrzeni lat wykazały, że występowanie w stadach było stabilne w ostatnich latach. To samo dotyczy występowania w świeżym mięsie wieprzowym (tuszach), które utrzymuje się na poziomie około 1%. Liczba osób, które zachorowały na skutek spożycia duńskiej wieprzowiny również utrzymywała się na niskim poziomie w ostatnich latach.
Względy te doprowadziły do podjęcia decyzji o zaprzestaniu monitorowania salmonelli w stadach świń w ramach obecnego modelu. W dniu 1 października 2024 r. Duński Urząd ds. Żywności przesłał do konsultacji zmienione zarządzenie, w którym zniesiono monitorowanie stad. Oczekuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Wysiłki mające na celu zapewnienie niskiej częstości występowania Salmonelli w duńskiej wieprzowinie będą odtąd wyłączną odpowiedzialnością rzeźni.
Wraz z wejściem w życie zmienionego rozporządzenia wykonawczego w dniu 1 stycznia 2025 r. przestają obowiązywać następujące postanowienia:
- Comiesięczne pobieranie próbek krwi w stadach hodowlanych
- Monitorowanie serologiczne stad tuczników
- Pobieranie próbek ściółki w stadach loch
- Kategoryzacja wszystkich stad świń i obowiązek dostarczania informacji o kategorii stada podczas handlu.
W celu utrzymania wiedzy na temat występowania choroby w stadach, ustanowiono monitorowanie polegające na pobieraniu co najmniej 540 próbek wyrostka robaczkowego rocznie. Próbki są pobierane w rzeźniach. Próbki dadzą obraz występowania choroby na poziomie krajowym.
Ponieważ próbki wyrostka robaczkowego były już pobierane w ostatnich latach, istnieje wiedza na temat obecnego bakteriologicznego wprowadzania Salmonelli do rzeźni. W związku z tym punkt odniesienia został już ustalony przed zakończeniem monitorowania załóg. Wyniki przyszłego monitorowania próbek wyrostka robaczkowego będą zatem mogły być oceniane w odniesieniu do tego poziomu bazowego.
10 października 2024/ Sektor rolno-spożywczy/ Dania.
https://svineproduktion.dk/