X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Delegacja Polski poinformowała Radę o trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny

Komisja uznała za przedwczesne wprowadzenie środków zarządzania rynkiem w sektorze wieprzowiny.

20 czerwiec 2018
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Jak opisuje Konsylium UE, delegacja polska poinformowała Radę o trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny zarówno w Polsce, jak i na poziomie UE, i zwróciła się do Komisji o podjęcie działań w celu poprawy sytuacji, w tym poprzez uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, przyznanie środków finansowych. wsparcie producentów trzody chlewnej i otwarcie nowych rynków.

W odpowiedzi na polski wniosek, Komisja uznała za przedwczesne wprowadzenie środków zarządzania rynkiem w sektorze wieprzowiny. Potwierdziła jednak swoje zobowiązanie do ścisłego monitorowania zmian na rynku.

Analiza sytuacji na rynku wieprzowiny w Unii Europejskiej wskazuje na niepokojąco niski poziom cen. Obecnie średnia cena tusz wieprzowych w klasie E jest o 10% niższa w porównaniu do średniej ceny z lat 2013-2017, w porównaniu do ubiegłego roku jest niższa o 20%. W Polsce średnia cena tusz wieprzowych w klasie E w pierwszym kwartale 2018 r. była o 10% niższa w porównaniu do tego samego okresu w 2017 r. Od wielu miesięcy polscy producenci wieprzowiny zmagają się z problemem niskiej opłacalności produkcji i stratą dochodów. Na obecną sytuację cenową na rynku wieprzowiny wpływa zwiększona podaż wieprzowiny na rynku unijnym. Jednym z powodów jest zmniejszenie eksportu z Unii Europejskiej. W pierwszym kwartale 2018 r. ok. 1 mln ton mięsa wieprzowego zostało wyeksportowane poza UE, tj. o prawie 2% mniej niż w tym samym okresie 2017 r. Jednocześnie obserwuje się wzrost liczby ubojów - w dwóch pierwszych miesiącach 2018 r. były one wyższe o 6,5% w porównaniu do ubiegłego roku. Ponadto ceny zbóż, które są wyższe niż w ubiegłym roku, powodują wzrost kosztów produkcji. Spadek cen trzody chlewnej i wzrost cen pasz powodują pogorszenie opłacalności produkcji trzody chlewnej. Od kilku miesięcy jest wyraźnie poniżej średniej. Spadek cen skupu trzody chlewnej w Polsce trwa od początku września 2017 r., z wyjątkiem kilku tygodni w lutym i marcu 2018 r., Na polskich producentów wpływ mają także wyniki ograniczeń związanych z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Wynikają one, między innymi, z zamknięcia wielu rynków eksportu wieprzowiny poza Unię Europejską, ale także z niższych cen uzyskiwanych przez producentów na obszarach dotkniętych ograniczeniami. Biorąc powyższe pod uwagę, Polska jest zdania, że ​​podjęcie skutecznych działań przez Komisję Europejską jest niezbędne dla poprawy sytuacji na rynku mięsa wieprzowego, w tym uruchomienia pomocy na prywatne przechowywanie mięsa wieprzowego i przyznania wsparcia finansowego producentom trzody chlewnej z uwagi na brak opłacalności ich produkcji. Nie należy lekceważyć działań mających na celu otwarcie nowych rynków unijnego mięsa wieprzowego.

poniedziałek 18 czerwca, 2018/ Consilium/ UE.
http://www.consilium.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji