X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Dobry początek 2024 r. dla unijnego handlu rolno-spożywczego

KE opublikowała najnowszy miesięczny raport handlowy przedstawiający zmiany w imporcie i eksporcie unijnych produktów rolno-spożywczych w styczniu 2024 roku. Zgodnie z głównymi ustaleniami, unijny handel rolno-spożywczy wykazał wzrost.

29 kwiecień 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Nadwyżka handlowa osiągnęła 5 mld euro, czyli o 27% więcej niż w styczniu 2023 r. Eksport rolno-spożywczy osiągnął 18,4 mld euro, co stanowi wzrost o 2% w porównaniu ze styczniem 2023 r.

Po stronie eksportu, trzema głównymi kierunkami eksportu produktów rolno-spożywczych z UE w styczniu 2024 r. pozostały Wielka Brytania (UK), Stany Zjednoczone (US) i Chiny. Wielka Brytania pozostała pierwszym kierunkiem eksportu z UE, stanowiąc 23% eksportu przy wzroście wartości o 8% w porównaniu ze styczniem 2023 roku. Eksport do Stanów Zjednoczonych również wzrósł o 9%. Znaczący wzrost odnotowano w eksporcie oliwek i oliwy z oliwek (+146%), mieszanych przetworów spożywczych (+10%) oraz cukru i izoglukozy (+152% wolumenu). Zmniejszył się natomiast eksport olejów roślinnych (-43%) i produktów mlecznych (-7%). Eksport do Chin spadł o 11%, głównie z powodu obniżonych cen niektórych produktów, takich jak przetwory zbożowe i wieprzowina.

Po stronie importu unijny import rolno-spożywczy wzrósł o 10% do 13,4 mld euro w porównaniu z grudniem 2023 r., ale pozostał o 5% poniżej poziomów ze stycznia 2023 r. Brazylia i Ukraina były głównymi źródłami importu. Import z Wybrzeża Kości Słoniowej wzrósł o 83%, głównie z powodu wzrostu importu produktów kakaowych. Wzrost importu odnotowano w przypadku oliwek i oliwy z oliwek (+168%), podczas gdy spadki odnotowano w przypadku zbóż (-34%), nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych (-14%) oraz olejów roślinnych (-25%).

Ta dynamika handlu odzwierciedla ciągłe zmiany rynkowe i ewoluujące stosunki handlowe w unijnym sektorze rolno-spożywczym.

25 kwietnia 2024 r. / DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich / Unia Europejska.
https://ec.europa.eu/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

UE akceptuje ograniczone przedłużenie okresu obowiązywania kryzysowych narzędzi pomocy państwa w celu dalszego wspierania sektorów rolnictwa i rybołówstwa

08-maj-2024

Komisja Europejska przyjęła poprawkę do Tymczasowych ram prawnych w zakresie pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie przejściowym (TCTF), aby przedłużyć o sześć miesięcy obowiązywanie niektórych przepisów tych ram, mających na celu zaradzenie utrzymującym się zakłóceniom na rynku, w szczególności w sektorach rolnictwa i rybołówstwa.