X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Drastyczny wzrost liczby przypadków ASF w UE w 2023 r.

EFSA opublikowała właśnie swój coroczny raport epidemiologiczny dotyczący afrykańskiego pomoru świń (ASF).

21 maj 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Według EFSA w 2023 r. afrykański pomór świń (ASF) dotknął 14 państw członkowskich i odnotowano pięciokrotny wzrost liczby ognisk u świń domowych w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zgodnie z raportem EFSA, w 2023 r. odnotowano największą liczbę ognisk ASF u świń domowych od 2014 roku. Chorwacja i Rumunia, z odpowiednio 1124 i 740 ogniskami, zgłosiły 96% całkowitej liczby ognisk.

Rozkład przestrzenny ognisk ASF wśród świń domowych w 2022 r. (po lewej) i 2023 r. (po prawej). Źródło: ADIS, dostęp 1 lutego 2024 r. © EuroGeographics dla granic administracyjnych.
Rozkład przestrzenny ognisk ASF wśród świń domowych w 2022 r. (po lewej) i 2023 r. (po prawej). Źródło: ADIS, dostęp 1 lutego 2024 r. © EuroGeographics dla granic administracyjnych.

Jeśli oprócz państw członkowskich weźmiemy pod uwagę dane z Bośni i Hercegowiny, z 1 508 przypadkami u świń domowych, oraz z Serbii z 991, o czym informowaliśmy w styczniu ubiegłego roku w raporcie ADIS, dane te są jeszcze wyższe.

Liczba przypadków u dzików w 2023 r. wzrosła o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wirus został wprowadzony po raz pierwszy w Szwecji i Chorwacji i rozprzestrzenił się na nowe obszary we Włoszech. Po dwuletniej przerwie pojawił się również ponownie w Grecji. Niemcy, Węgry i Słowacja odnotowały poprawę sytuacji epidemiologicznej w swoich krajach, wraz ze spadkiem liczby przypadków u dzików.

Aby wykryć ogniska ASF, eksperci EFSA zalecają priorytetowe traktowanie nadzoru pasywnego, w tym przeszukiwania i testowania tusz dzików, zamiast nadzoru aktywnego, w tym testowania upolowanych dzików.

W październiku 2024 r. EFSA opublikuje opinię naukową zawierającą przegląd czynników ryzyka występowania, rozprzestrzeniania się i utrzymywania się wirusa ASF w populacjach dzików, a także u świń domowych.

17 maja, 2024/ Redakcja 333 na podstawie danych EFSA i ADIS.
https://www.efsa.europa.eu

Więcej informacji w "Podręczniku chorób"

Pomór afrykański świńPomór afrykański świń jest jedną z najważniejszych chorób tego gatunku. Jest to choroba systemowa, podlegająca obowiązkowi zgłaszania w większości krajów.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły