Komisja Europejska wycofała postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Niemcom w związku z nieprzestrzeganiem unijnej dyrektywy azotanowej. W przypadku skazania na drugiej rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, kara byłaby znaczna, z jednorazową płatnością w wysokości co najmniej 17 248 000 euro i dzienną grzywną w wysokości do 1 108 800 euro.
KE po raz pierwszy wszczęła procedurę pilotażową przeciwko Niemcom w 2012 r. i postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w 2013 r., ponieważ niemiecki program działań mający na celu wdrożenie unijnej dyrektywy azotanowej nie spełniał wymogów dyrektywy, a Niemcy nie wywiązały się z obowiązku zaostrzenia środków. W rezultacie w 2017 r. Niemcy całkowicie zmieniły swoje przepisy dotyczące nawozów (ustawa o nawozach, rozporządzenie w sprawie nawozów i rozporządzenie w sprawie bilansu przepływu materiałów). KE uznała jednak, że zmiany nie były wystarczające do spełnienia wymogów dyrektywy. W czerwcu 2018 r. TSUE uwzględnił w swoim wyroku wszystkie krytyczne uwagi KE dotyczące niemieckiego programu działań. KE skarżyła się również, że poprawka z 2017 r. nie była zgodna z orzeczeniem TSUE z 2018 r., a następnie wszczęła tzw. postępowanie wtórne przeciwko Niemcom w lipcu 2019 r. W 2020 r. rozporządzenie w sprawie nawozów zostało ponownie gruntownie zmienione, położono podwaliny pod wprowadzenie obszarów eutroficznych i zanieczyszczonych azotanami za pomocą bardziej rygorystycznych środków i wdrożono je za pomocą odpowiedniego ogólnego rozporządzenia administracyjnego i dostosowań do krajowych rozporządzeń w sprawie nawozów. Po dokonaniu przeglądu rozporządzeń stanowych i wyznaczeniu obszarów zanieczyszczonych, KE ponownie zażądała znacznych ulepszeń w czerwcu 2021 r., więc zostały one ponownie zmienione na ostatnim etapie w ścisłej konsultacji z KE i krajami związkowymi w 2022 r.
W dniu 31 maja 2023 r. Gabinet Federalny podjął decyzję o zmianie ustawy o nawozach w celu opracowania rozporządzenia w sprawie kontroli wpływu rozporządzenia w sprawie nawozów i optymalizacji rozporządzenia w sprawie bilansu przepływu materiałów.
1 czerwca, 2023/ BMEL/ Niemcy.
https://www.bmel.de/