X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

EFSA: Choroby odzwierzęce i ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową w 2021 r.

Ogniska jersiniozy i listeriozy przenoszonej drogą pokarmową przekroczyły poziom sprzed pandemii.

15 grudzień 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W 2021 r. nastąpił ogólny wzrost zgłoszonych przypadków chorób odzwierzęcych i ognisk chorób przenoszonych przez żywność w UE w porównaniu z poprzednim rokiem, ale poziomy są nadal znacznie niższe niż w latach przedpandemicznych, co ujawnia najnowsze roczne sprawozdanie UE One Health dotyczące chorób odzwierzęcych wydane przez EFSA i ECDC.

Ogólny spadek w porównaniu z latami przedpandemicznymi w zakresie zgłoszonych przypadków i ognisk jest prawdopodobnie związany ze środkami kontroli COVID-19, które nadal obowiązywały w 2021 r. Do nielicznych wyjątków należy liczba przypadków dla jersiniozy i ognisk listeriozy przenoszonych przez żywność, które przekroczyły poziomy sprzed pandemii.

W 2021 roku 2,1% ze 144 próbek gotowego do spożycia mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych wykazało dodatni wynik na obecność Yersinii. W świeżym mięsie wieprzowym Yersinia została stwierdzona w 26 (7,1%) z 366 badanych próbek.

Liczba ognisk spowodowanych przez Listeria monocytogenes w 2021 roku była najwyższa w historii. Może to być związane ze zwiększonym wykorzystaniem technik sekwencjonowania całego genomu, które pozwalają naukowcom lepiej wykrywać i definiować ogniska.

W przypadku produktów z mięsa wieprzowego w UE ogólne występowanie L. monocytogenes pozostało porównywalne z poprzednimi latami i wyniosło 2,7% w 2021 r.

13 grudzień, 2022/ EFSA/ UE
https://www.efsa.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły