X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

EFSA ocenia stosowanie pianki o wysokiej rozprężalności do ogłuszania i uśmiercania świń

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał opinię naukową na temat stosowania pianki wysoko rozprężnej do ogłuszania i zabijania świń i drobiu.

19 lipiec 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Metoda ta, zwana ogłuszaniem pianą o wysokiej rozprężalności azotu w pojemniku (NEFS w pojemniku), która tworzy środowisko o niskiej zawartości tlenu, może być humanitarną alternatywą dla uboju w gospodarstwie, szczególnie podczas epidemii chorób zakaźnych.

Stosowanie tej metody nie jest obecnie dozwolone w UE. EFSA oceniła jednak, czy metoda ta może zapewnić równoważny lub wyższy poziom dobrostanu zwierząt niż obecnie zatwierdzone metody, takie jak ekspozycja na dwutlenek węgla o wysokim stężeniu i elektryczne kadzie wodne.

Ogólna ocena EFSA jest ważna tylko w warunkach technicznych opisanych w opinii dla kur niosek, kurcząt w każdym wieku i świń o wadze od 15 do 41 kg w sytuacjach innych niż ubój.

Główne ustalenia:

  • Dobrostan zwierząt: Pianka o wysokiej rozprężalności wydaje się oferować poziom dobrostanu zwierząt porównywalny z zatwierdzonymi metodami, unikając niepotrzebnego stresu podczas procesu uśmiercania.
  • Wdrożenie: prawidłowe stosowanie sprzętu i odpowiednie szkolenie personelu są niezbędne do zapewnienia skuteczności.
  • Zalecenia: Sugeruje się stosowanie zautomatyzowanych systemów kontroli i dostępność alternatywnych metod uśmiercania w przypadku awarii systemu.

EFSA zaleca dalsze badanie skutków i mechanizmów tej metody w celu zapewnienia jej wiarygodności i skuteczności pod względem dobrostanu zwierząt.

12 lipca, 2024/ EFSA.
https://www.efsa.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły