ASF jest nadal obecny w dziesięciu państwach członkowskich Unii Europejskiej, gdzie jest zregionalizowany, jest także w Azji, gdzie nie jest objęty taką kontrolą.
Pilnie potrzebne są globalne działania oraz skuteczna współpraca i komunikacja między wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Komisja Europejska poinformowała o wyniku międzynarodowej konferencji wysokiego szczebla
"The future of global pork production under the threat of ASF". ("Przyszłość światowej produkcji wieprzowiny w obliczu zagrożenia ASF").
Wielu ministrów zabrało głos i podkreśliło potrzebę: - zróżnicowanego podejścia regionalnego - bardziej proaktywnych kampanii podnoszących świadomość przez Komisję Europejską - ciągłego wsparcia finansowego na działania związane z ASF.
Jedynie dzięki długoterminowej globalnej strategii obejmującej znaczne przydziały zasobów - zarówno ludzkich, jak i finansowych - oraz współpracy naukowej i technicznej w dziedzinie badań, problem ASF można rozwiązać. Przejrzysta komunikacja, współpraca, wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie gotowości, zapobiegania i kontroli mogą zmniejszyć ryzyko związane z podróżami międzynarodowymi i nielegalną działalnością transgraniczną. Niezbędne są również ukierunkowane kampanie uświadamiające i strategie informowania o ryzyku. Zarządzanie populacją dzików jest warunkiem wstępnym.
20 stycznia, 2020/ Rada Europejska
https://www.consilium.europa.eu/