X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

EU: nowy raport dotyczący Dyrektywy Azotanowej

Za pomocą niniejszej dyrektywy UE dąży do ochrony jakości wody w całej Europie poprzez zapobieganie zanieczyszczeniom powodowanym przez azotany pochodzenia rolniczego oraz promowanie stosowania dobrych praktyk rolniczych.

8 maj 2018
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Raport pokazuje, że dyrektywa odniosła sukces w ograniczaniu zanieczyszczenia wody powodowanego przez azotany w wodach powierzchniowych i podziemnych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Sprawozdanie wskazuje jednak na pewne rozbieżności między państwami członkowskimi, które wzywają do wznowienia wysiłków na rzecz dobrego stanu wód w Unii Europejskiej.

Dzięki unijnej dyrektywie azotanowej stężenie azotanów spadło zarówno w wodach powierzchniowych, jak i gruntowych. Zmniejszyła się również eutrofizacja - nadmierny wzrost chwastów i glonów zmniejszających zróżnicowanie flory i fauny w rzekach i morzach, podczas gdy zrównoważone praktyki rolne w odniesieniu do zarządzania substancjami odżywczymi stały się bardziej rozpowszechnione. Pomimo tej pozytywnej ogólnej tendencji zanieczyszczenie azotanami i eutrofizacja nadal powodują problemy w wielu państwach członkowskich. Muszą zintensyfikować swoje wysiłki, aby doprowadzić wody w Unii Europejskiej do dobrego stanu.

Presja rolnictwa na jakość wody wciąż rośnie na niektórych obszarach, ponieważ niektóre praktyki rolnicze są silnie uzależnione od nawozów, które mogą spowodować pogorszenie lokalnej jakości wody. Tendencje zaobserwowane w raporcie mogą zatem mieć wpływ na zaopatrzenie w czystą wodę pitną oraz koszty, jakie władze publiczne muszą ponieść, by uzdatniać zanieczyszczoną wodę.

Kilka państw członkowskich i regionów nadal ma wysoki odsetek zanieczyszczonych azotanami i eutroficznych wód. Na podstawie przedstawionych danych najwyższy odsetek zanieczyszczonych stacji wód podziemnych znajduje się na Malcie, w Niemczech i Hiszpanii. Jeśli chodzi o słodką wodę, najwyższy odsetek można znaleźć na Malcie, w Belgii i Wielkiej Brytanii.

pdfNitrates_Directive_Implementation_Raport

piątek 4 maja 2018/ EC/ UE.
http://europa.eu/rapid

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły