X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

EU : Produkcja mieszanek paszowych w 2017r. Prognozy na bieżący rok.

Polska odnotowała zdecydowany wzrost.

4 lipiec 2018
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Według danych dostarczonych przez członków FEFAC, produkcja mieszanek paszowych w UE-28 w 2017 r. wyniosła 159,1 mln. t. wzrost o 1,5% w porównaniu do 2016 r. Najwyższy wzrost odnotowano w paszach dla bydła (+ 3,6%), podczas gdy pasze dla drobiu i trzody chlewnej odnotowały bardziej umiarkowany wzrost produkcji (odpowiednio +1,4 i + 1,0%).

Jeśli chodzi o paszę dla świń, rok po roku jest pozytywny, po niewielkim cofnięciu w 2016 r. Ciągle utrzymujący się wpływ afrykańskiego pomoru świń w Europie Wschodniej znacząco wpłynął na rozwój produkcji wieprzowiny. Wyjątek stanowi Polska, która mimo stałego zagrożenia AFS zdołała zwiększyć produkcję o 7%.

Czwarty rok z rzędu Polska była jednym z krajów o najlepszych wynikach, o rocznym wzroście + 7,5%, zwiększonym popytem na paszę drobiową, która przekształciła Polskę w największy kraj produkujący drób w UE, ale także + 8% wzrost paszy dla bydła. Wszystkie duże kraje produkujące paszę (powyżej 10 milionów ton / rok) odnotowały wzrost produkcji (między 0,4 a 3,5%), z wyjątkiem Francji, która wciąż zmaga się z wybuchem epidemii AI.

Niemcy pozostają wiodącym krajem producenckim, gonionym przez Hiszpanię, która zwiększyła różnicę do Francji, która pozostaje na trzeciej pozycji.

Prognozy na 2018r.

Eksperci rynku FEFAC są względnie ostrożni w zakresie produkcji mieszanek pasz przemysłowych w 2018 r. Sektor mleczarski musi jeszcze wyjść z kryzysu cen mleka i pozbyć się ogromnych zapasów odtłuszczonego mleka w proszku, co pozwala przypuszczać, że dojdzie do zmniejszenia popytu na pasze dla bydła między 0,5 a 1%. Szereg czynników wpłynie na rozwój produkcji trzody chlewnej w UE. Skuteczny rozwój produkcji wieprzowiny w UE i związany z nią popyt na paszę dla trzody chlewnej zależą w pewnym stopniu od światowego zapotrzebowania na wieprzowinę, która prawdopodobnie się ustabilizuje. Może na to również wywierać wpływ rozwój krajowych / lokalnych przepisów dotyczących obornika i fosforu. Jednak główna niepewność dotyczy ewentualnego rozszerzenia obszaru dotkniętego afrykańskim pomorem świń. Możliwe jest zatem nieznaczne zmniejszenie produkcji paszy dla świń o 0,5 / 1%. Podczas gdy przywóz drobiu będzie nadal podlegał ograniczeniom w państwach trzecich z powodu ptasiej grypy, utrzymująca się tendencja do zwiększania spożycia mięsa drobiowego w UE ma utrzymać popyt na paszę dla drobiu na 2017 r., pomimo ograniczeń ze względu na tendencja w niektórych krajach zachodnich do zmniejszania zagęszczenia stad w gospodarstwach drobiarskich wywołanych obawami dotyczącymi dobrostanu zwierząt.
Eksperci FEFAC przewidują stabilizację lub umiarkowaną redukcję produkcji mieszanek paszowych (0 do -0,5%).

czwartek 21 czerwca 2018/ FEFAC/ UE.
https://www.fefac.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów