Według danych dostarczonych przez członków FEFAC, produkcja mieszanek pasz w UE-28 w 2015 osiągnęła 157,3 mio. t, czyli o 0,6% więcej niż w roku 2014. Produkcja paszy dla bydła spadła o 0,7%, a paszy dla świń i dla drobiu wzrosły o odpowiednio 0,6% i 1,2%. Pasza dla drobiu tym samym umacnia swoją wiodącą pozycję w produkcji pasz w UE.
Koszty paszy pozostały niskie, a nawet spadły w porównaniu do roku 2014. Spowodowane to było dobrymi zbiorami zbóż w Unii Europejskiej w 2015r., zarówno pod względem ilościowym, jak sanitarnym, a także w znacznym stopniu wystarczającą ilością roślin oleistych na całym świecie, zwłaszcza śruty sojowej. To do pewnego stopnia skompensowało nadal spadające ceny wieprzowiny, podczas gdy produkcja wieprzowiny urosła o blisko 4% w 2015 r.
Jeśli chodzi o paszę dla bydła, obraz jest jak zwykle bardzo skontrastowany w całej Europie, w zależności od warunków pogodowych do produkcji pasz. Wpływ zniesienia systemu kwot, z dostawą mleka + 2% w 2015 vs 2014, był prawie niewidoczny dla przemysłu mieszanek paszowych w całej UE, z wyjątkiem Irlandii i Holandii.
Wreszcie, produkcja pasz dla drobiu wciąż rośnie, napędzana przez wzrost konsumpcji mięsa (+ 2,7%) na mieszkańca, przede wszystkim mięsa drobiowego (+ 4%). W konsekwencji, pasza dla drobiu umocniła swoją pozycję lidera segmentu produkcji mieszanek paszowych w UE.
Polska i Hiszpania były jedynymi krajami członkowskimi z dobrym wynikiem wśród największych krajów produkujących UE, przy rocznym wzroście blisko 4%. Niemcy odnotowały znaczny spadek (-2,9%) po 5 kolejnych latach wzrostu, podczas gdy w Wielkiej Brytanii spadek wyniósł więcej niż 4%, zwłaszcza z powodu złych wyników pasz dla drobiu. Wszyscy pozostali główni producenci - Francja, Włochy i Holandia - nie miały znacznych zmian w produkcji.
Niemcy i Hiszpania są ramię w ramię jeśli chodzi o swoją pozycję jako wiodące kraje UE pod względem całkowitej produkcji mieszanek paszowych.
wtorek 28 czerwca 2016/ FEFAC/UE.
http://www.fefac.eu