Według "Krótkoterminowych perspektyw Unii Europejskiej dla roślin uprawnych, rynków mięsa i produktów mleczarskich w 2015 i 2016 roku" pomimo spadku cen mięsa wieprzowego, opóźnienia w dostosowaniu produkcji świń sprawiły, że ubój w UE nadal idzie w górę w drugim kwartale 2015 roku w porównaniu do 2014 roku, choć w wolniejszym tempie, osiągając + 3,9% dla całej pierwszej połowy roku.
Niemal wszystkie państwa członkowskie zwiększyły produkcję. Najbardziej znaczący wzrost odnotowano w Hiszpanii (+ 9,1% lub 265 000 ton w pierwszej połowie 2015 roku) w oparciu o silny wzrost pogłowia loch (+ 5% lub 105 000 sztuk). Wyższą produkcję odnotowano także w innych dużych krajach producenckich mięsa wieprzowego: Danii, Niemczech, Holandii, Polsce, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. W konsekwencji niskich cen mięsa wieprzowego, można zaobserwować pierwsze oznaki spadku liczby stad reprodukcyjnych. Niemniej jednak, liczba prosiąt wciąż rośnie (+ 1,1%), wyjaśniając aktualny spadek ceny prosiąt. Może to ograniczyć ogólny roczny wzrost produkcji mięsa w 2015r. do około 2,7%, a w 2016 roku do 0,5%.
Wzrost produkcji, niższe ceny mięsa w UE, zamortyzowane euro oraz silny popyt z Azji wyjaśnia wzrost eksportu mięsa wieprzowego w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku (+ 15%). Główne wzrosty zanotowano w eksporcie do Chin, Filipin, Gruzji, krajów bałkańskich i Korei Południowej. Mniejsze ilości są eksportowane do Japonii, co wyjaśniane jest przez fakt, że ten kraj posiada odpowiednie zapasy mięsia, a także to, że USA podnosi swoją produkcję po wybuchach PEDv i odzyskuje swój udział w rynku japońskim. Eksport UE do Hongkongu nadal pogarsza się na rzecz bezpośredniego eksportu do Chin, osiągając 172 000 ton czyli + 52% w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku. W 2016 roku eksport UE może nadal rosnąć, ale wolniej ze względu na zwiększoną konkurencję i dostępność USA i Brazylii. Ponieważ Rosja ciągle mocno wspiera krajową produkcję wieprzowiny, a także ze względu na sytuację ekonomiczną, nawet po zniesnieniu zakazu importu eksport UE do Rosji nie wzrósłby znacząco.
piątek 9 października 2015/ EC/ Unia Europejska.
http://ec.europa.eu/agriculture