We wtorek, 8 kwietnia, Unia Europejska wytoczyła na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) sprawę rosyjskiego zakazu importu świń, świeżej wieprzowiny oraz niektórych produktów wieprzowych z UE.
Pod koniec stycznia 2014 roku Rosja zamknęła swój rynek dla UE - odcięła prawie 25% całego eksportu UE. Komisja oparła swoją decyzję na czterech pojedynczych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykrytych u dzików w pobliżu polskich i litewskich granic z Białorusią.
Zakaz handlu doprowadził sektor rolny UE do znacznych strat. Rozmowy z Moskwą nie przyniosły żadnych rezultatów. Biorąc pod uwagę, że wydaje się, że nie nadchodzi żadne rozwiązanie, UE postanowiła odwołać się do procedur rozstrzygania sporów WTO, żądając formalnych konsultacji z Rosją.
"Rosyjski zakaz na import europejskiej wieprzowiny jest wyraźnie nieproporcjonalną reakcją, sprzeczną z zasadami WTO. To było bardzo zaledwie kilka przypadków zarażonych dzików na granicach z Białorusią. Po tygodniach rozmów z naszymi rosyjskimi partnerami, aby spróbować rozwiązać ten problem, nie widzimy żadnego postępu. Europa będzie bronić swoich producentów wieprzowiny i w związku z tym już nie ma innego wyboru, jak tylko wytoczenie tej sprawy w WTO. ", Powiedziała komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht.
Komisarz ds. zdrowia UE Tonio Borg powiedział: "Pomimo intensywnych negocjacji, nasi rosyjscy partnerzy nadal odrzucają naszą propozycję regionalizacji, który pozwoliłaby na eksport świń, z wyjątkiem obszaru objętego ograniczeniami związanymi z wystąpieniem wirusa ASF- który najprawdopodobniej pochodzi z Rosji -.., które są zgodne z zasadami WTO jednak Rosja nadal stosuje całkowity zakaz eksportu wieprzowiny z UE. Ma to ogromny wpływ na finanse w naszym europejskim przemyśle trzody chlewnej".
W momencie przystąpienia do WTO w 2012 r., Rosja zobowiązała się zapewniać, że jej środki ochrony życia i zdrowia zwierząt opierają się na nauce, a nie będą bardziej restrykcyjnie niż to konieczne w handlu, i że będą stosowane bez dyskryminacji wobec jej różnych partnerów i producentów krajowych.
Jednak Rosja akceptuje na przykład import z Białorusi i, do niedawna, z Ukrainy, pomimo zgłoszonych przypadków afrykańskiego pomoru świń w tych krajach. Ponadto, pomimo licznych ognisk choroby, które miały miejsce na jego własnym terytorium, Rosja nie zamyka całego rynku na wszystkie krajowe produkty. Dlatego też, poprzez odmowę importu z regionów UE wolnych od choroby, Rosja wydaje się stosować podwójne standardy, odrębne dla produktów z UE odmiennie, innych partnerów handlowych i tych produkowanych w kraju.
Z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji, UE formalnie wszczyna spór w ramach WTO. Konsultacje daje UE i Rosji możliwość omówienia sprawy i znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania bez uciekania się do postępowania sądowego. Jeśli konsultacje nie pozwolą osiągnąć zadowalającego rozwiązania w terminie 60 dni, UE może zwrócić się do WTO, aby na nowo odnieść się do orzeczenia w sprawie legalności działań Rosji.
Wtorek 8 kwietnia, 2014/ EC/ Unia Europejska.
http://europa.eu/rapid