Dostępność wiarygodnych i obiektywnych danych na temat stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych u zwierząt jest niezbędna w opracowywaniu skutecznych strategii zwalczania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Projekt "Wizja i strategia Europejskiego Nadzoru konsumpcji weterynaryjnych środków przeciwdrobnoustrojowych (ESVAC)", na lata 2016-2020, opublikowany po trzymiesięcznych konsultacjach społecznych, ma na celu wzmocnienie tego podejścia poprzez dalsze wspieranie procesu gromadzenia i analizy rzetelnych danych.
Każdego roku Europejska Agencja Leków (EMA) publikuje raport o wielkości sprzedaży środków przeciwdrobnoustrojowych u zwierząt. Pierwsze sprawozdanie za lata 2005-2009 obejmuje dane z dziewięciu krajów. Najnowszy raport, opublikowany w październiku 2015 roku, objął informacje z 26 krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), co stanowi około 95% do produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego dla ludności w regionie.
W okresie 2016-20, ESVAC będzie kontynuować zbieranie i publikowanie ogólnych danych o sprzedaży z tak wielu krajów UE / EOG, jak to możliwe. Wraz z danymi z Chorwacji, Rumunii i Szwajcarii w raporcie, który zostanie opublikowany w 2016 roku, cel zawarcia danych ze wszystkich krajów EOG jest już bliski do osiągnięcia.
Aby umożliwić dokładniejsze oszacowanie narażenia na środki przeciwdrobnoustrojowe dla poszczególnych gatunków zwierząt, a tym samym wzmocnienia solidności analizy danych, ESVAC ustanawia określone dzienne dawki dla zwierząt (DDDvet). EMA opublikuje te wartości w najbliższych miesiącach.
Będzie to w przyszłości umożliwiać analizę trendów w wykorzystaniu środków przeciwdrobnoustrojowych dla danych gatunków zwierząt na poziomie europejskim za pomocą danych, które są znormalizowane w poszczególnych krajach. Takie dane są wielką wartością i pomogą decydentom w formułowaniu polityki opartej na dowodach w celu zminimalizowania ryzyka wynikającego ze stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w oparciu o dane na temat aktualnego stanu wykorzystania środków przeciwdrobnoustrojowych u zwierząt.
piątek 7 kwietnia 2016/ EMA/ UE.
http://www.ema.europa.eu/