X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Europejski Zielony Ład: nieformalna rada ministrów rolnictwa UE

8 czerwca odbyła się nieformalna rada ministrów rolnictwa UE, w formie wideokonferencji. Ministrowie wymienili poglądy na temat dokumentów zaprezentowanych ostatnio przez Komisję Europejską: „Strategia od pola do stołu” oraz „Strategia bioróżnorodności” (ogłoszonych 20 maja br.), oraz nt. propozycji budżetu na WPR (2021 -2027) z 27 maja br.

11 czerwiec 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Strategie zakładają bardzo ambitne cele ilościowe w zakresie redukcji stosowania pestycydów, antybiotyków, nawozów oraz zwiększenia udziału rolnictwa ekologicznego czy też przeznaczenia części użytków rolnych pod cenne przyrodniczo elementy krajobrazu. Proponowane zmiany będą wymagać wielorakich dostosowań technologicznych i organizacyjnych. W tym inwestycji w gospodarstwach rolnych, realizacji badań, zapewnienia efektywnego systemu doradztwa rolniczego i transferu nowej wiedzy.

"Przygotowane w KE strategie dotyczące Zielonego Ładu wyznaczają kierunek działań gospodarczych na przyszłość, uwzględniający wyzwania środowiskowe i klimatyczne. Dbałość o przyrodę, klimat - to generalnie słuszny kierunek w rolnictwie. Wymagane ambitne działania nie mogą jednak stanowić nadmiernego, jednostronnego obciążenia rolnictwa i przemysłu spożywczego" mówił szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister podkreślił, że potrzebne są nowe technologie zarówno w zakresie ochrony roślin, nowe pestycydy, środki biobójcze, również nowe podejście do zdrowia zwierząt.

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że wciąż jeszcze wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. "Ambitne cele – zmniejszenie o 50 % pestycydów i antybiotyków – tak, ale jakie będzie podejście w stosunku do obecnego poziomu stosowania. Czy dla wszystkich krajów równo?" – pytał minister.

Pomimo, że zaprezentowane strategie i ich cele to na razie propozycje Komisji Europejskiej, to ważnym etapem decyzji KE w ich realizacji będzie odpowiedni budżet finansowania wspólnej polityki rolnej na okres 2021-2027.

Propozycje KE z 27 maja br. dla polskiego rolnictwa oznaczają znaczący wzrost środków w stosunku do propozycji z 2018 r. Nakładanie zwiększonych wymagań wobec środowiska i klimatu powoduje duże koszty dla rolnictwa. Wspólna polityka rolna w obecnym kształcie nie jest w stanie sfinansować tych dodatkowych kosztów i wymaga dalszego wsparcia.

Minister Ardanowski podkreślił, że w zaprezentowanym budżecie WPR na 2021-2027 brakuje środków do zapewnienia konwergencji zewnętrznej dopłat bezpośrednich. Osłabienie gospodarstw po kryzysie COVID-19 wystąpiło we wszystkich państwach UE. Minister Ardanowski stoi na stanowisku, że nowe, wysokie koszty zielonego ładu ponoszone przez wszystkich rolników będą pogłębiać nierówności ekonomiczne gospodarstw rolnych i utrzymywać nierówne warunki konkurencji. Dla Polski będzie to priorytet w dalszych negocjacjach wspólnych ram finansowych, podobnie jak uzyskanie dla naszego kraju odpowiedniego wsparcia dla rozwoju wsi i rolnictwa.

Podczas dyskusji ministrowie zadali wiele pytań dotyczących zielonego ładu i strategii rozwoju rolnictwa w UE i oczekują , że w ciągu najbliższych miesięcy będą zintensyfikowane prace by te szczegółowe sprawy wyjaśnić, aby powstał jeden, spójny przekaz wobec rolników europejskich.

8 czerwca 2020r. /MRiRW/ Polska https://www.gov.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji