Organizatorzy inicjatywy „Stop okrucieństwu, stop ubojowi” wzywają Komisję do wprowadzenia zachęt do produkcji białek roślinnych, w tym roślinnych substytutów mleka i jaj, a także mięsa "z probówki". Organizatorzy wzywają również do zmniejszenia liczby zwierząt hodowlanych i stopniowego zamykania wszystkich ferm zwierzęcych.
Organizatorzy inicjatywy „Stop fałszywej żywności: Pochodzenie na etykiecie” wzywają Komisję do zaproponowania środków, które zapewnią europejskim konsumentom dostęp do przejrzystych informacji na temat kupowanej żywności oraz spełnią ich oczekiwania dotyczące jakości i zrównoważonego rozwoju żywności. Inicjatywa wzywa również do zapewnienia jasnego i wyraźnego oznakowania pochodzenia wszystkich produktów oraz do przestrzegania spójnych norm środowiskowych, zdrowotnych i pracowniczych na rynku wewnętrznym.
Obie europejskie inicjatywy obywatelskie spełniają warunki formalne określone w odpowiednich przepisach. Komisja uważa zatem, że są one prawnie dopuszczalne. Na tym etapie Komisja nie przeanalizowała treści wniosków.
Organizatorzy mają sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. Jeśli europejska inicjatywa obywatelska otrzyma co najmniej milion deklaracji poparcia w ciągu jednego roku, przy czym minimalna liczba zostanie osiągnięta w co najmniej siedmiu różnych państwach członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Komisja będzie musiała zdecydować, czy podejmie działania w odpowiedzi na wniosek i będzie zobowiązana do wyjaśnienia swojego uzasadnienia.
24 lipca 2024 r./ Komisja Europejska/ Unia Europejska.
https://ec.europa.eu