X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

FAO: globalny przegląd cen mięsa w 2019r.

W 2019 r. Indeks gwałtownie wzrósł od kwietnia do czerwca, głównie z powodu wzrostu popytu na import z Azji, głównie Chin, spowodowanego rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń.

21 styczeń 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Indeks cen mięsa Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który nadal umiarkowanie wzrastał od lutego 2019 r., zyskał 30 punktów (19 procent) od stycznia do listopada, ale wyniósł 21,5 punktu (10,1 procent) poniżej szczytu osiągnięto w sierpniu 2014 r. Międzynarodowe notowania wszystkich kategorii mięsa reprezentowanych w indeksie wzrosły w 2019 r., przy czym najwyższy procentowy wzrost dotyczy mięsa wieprzowego (+22,7 procent), a następnie wołowiny (+22,0 procent), mięsa owczego (+ 19,8 procent ) i mięso drobiowego (+9,0 procent).

FAO Meat Price Indices (200204=100)
FAO Meat Price Indices (200204=100)

Wieprzowina

Indeks mięsa wieprzowego zyskał 26,7 punktów (22,7 procent) od stycznia do listopada. Jednak wartość tego wskaźnika jest wciąż o 40,5 punktu (22,0 procent) poniżej szczytu osiągniętego w sierpniu 2014 r. W 2019 r. wskaźnik gwałtownie wzrósł od kwietnia do czerwca, głównie z powodu wzrostu popytu na import z Azji, głównie Chin, spowodowanego gwałtowny spadek krajowej produkcji mięsa wieprzowego, związany z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Pomimo 16-procentowego wzrostu eksportu mięsa wieprzowego z Unii Europejskiej, największego eksportera, nie był on wystarczająco duży, aby powstrzymać presję cenową, biorąc pod uwagę wielkość spadku produkcji w Azji. Tymczasem eksport mięsa wieprzowego ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, drugiego największego eksportera, spadł o 2,3 procent w tym samym okresie, a eksport Brazylii o 26 procent. W Chinach import mięsa wieprzowego wzrósł średnio o 33,5 procent miesięcznie między marcem a majem, ale od tego czasu spadał o 0,5 procent miesięcznie. Brak ekspansji importu doprowadził do gromadzenia zapasów, co wpłynęło na ceny międzynarodowe, szczególnie w przypadku dostaw z Brazylii. Dostawy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki również pozostały wysokie. Od sierpnia ceny mięsa wieprzowego ustabilizowały się na podwyższonym poziomie. Dostawy w Europie zaczęły rosnąć we wrześniu, głównie w związku z sezonowym wzrostem masy rzeźnej, podczas gdy eksport ze Stanów Zjednoczonych Ameryki wzrósł, szczególnie przy dużych zamówieniach z Meksyku i Chin, zapewniając wsparcie dla stabilności cen.

20 stycznia 2020/ FAO.
http://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów