X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

FAO: Nowe narzędzie online do skuteczniejszej ochrony zasobów genetycznych zwierząt

Uruchomiona dziś nowa baza danych FAO pomoże krajom lepiej monitorować, badać i skutecznie zarządzać ich genetycznymi zasobami zwierzęcymi, pozwalając na wczesne ostrzeganie przed zagrożeniem wyginięciem.

30 listopad 2017
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

The Domestic Animal Diversity Information System (DAD-IS) jest najbardziej kompletnym źródłem globalnych informacji na temat różnorodności genetycznej zwierząt.

Różnorodność biologiczna około 40 gatunków zwierząt, które zostały udomowione do użytku w rolnictwie i produkcji żywności, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Wiele lokalnych ras, z których niektóre są zagrożone wyginięciem, ma właściwości, które czynią je odpornymi na stres klimatyczny, choroby i pasożyty. Z biegiem lat przystosowały się do środowiska, w którym panują trudne warunki.

Zmodernizowana wersja DAD-IS zawiera nowe wskaźniki do monitorowania ryzyka wymarcia ras, wskazując te, które są zagrożone i wymagają pilnej interwencji.

System ma nowy przyjazny dla użytkownika interfejs, zapewnia szybszy dostęp do wymaganych informacji za pośrednictwem zestawu filtrów i po raz pierwszy zawiera narzędzia do monitorowania postępu w osiąganiu odpowiednich celów zrównoważonego rozwoju (SDG).

Baza danych jest wynikiem trzydziestu lat gromadzenia danych z 182 krajów. Obecnie zawiera dane dotyczące prawie 9 000 ras zwierząt gospodarskich i drobiu, w tym charakterystykę rasy, informacje na temat dystrybucji i demografii oraz ponad 4 000 zdjęć.

DAD-IS jest niezbędnym narzędziem dla planistów, decydentów i naukowców do analizowania trendów, podejmowania świadomych decyzji i prognoz, wspierania rozwoju i wdrażania umów międzynarodowych, w tym Globalnego Planu Działań na rzecz Zasobów Genetycznych dla Zwierząt, a także polityk i strategii krajowych do zarządzania genetycznymi zasobami zwierząt.

Niwelowanie luki informacyjnej

FAO szacuje, że ponad 25 procent światowych ras zwierząt gospodarskich jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Przykładami są bydło Inyambo w Rwandzie, świnia H'mong w Wietnamie, owca Criollo Uruguayo w Urugwaju lub bydło Limiá w Hiszpanii.

"DAD-IS to bardzo potężne narzędzie, które informuje decydentów o potencjalnych zagrożeniach, ale system jest tak dobry, jak jego treść" - powiedziała Roswitha Baumung, pracownik FAO ds. Produkcji zwierzęcej. "Nadal istnieje duża luka w zakresie danych - na temat prawie dwóch trzecich światowych ras zwierząt domowych i ptaków nie udostępniono żadnych informacji w celu monitorowania ich ryzyka wyginięcia".

"Istnieje wiele przyczyn: niektóre kraje mogły nie zebrać odpowiednich danych, podczas gdy inne mogły nie wyznaczyć krajowego koordynatora ds. Zarządzania genetycznymi zasobami zwierząt, który jest odpowiedzialny za wprowadzenie tych danych do DAD-IS. wykorzystaj tę dynamikę, aby nakłonić kraje do dostarczania informacji na temat zwierząt hodowlanych za pomocą nowego narzędzia, które dziś wprowadzamy, Dane te mają kluczowe znaczenie dla ochrony różnorodności inwentarza żywego i przyczyniają się do wyżywienia rosnącej populacji świata w przyszłości "- dodała.

Nowe dane dla wskaźników związanych z SDG

Wraz z przyjęciem Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) w 2015 roku rozszerzono funkcję DAD-IS jako globalnego repozytorium danych.

System umożliwia krajom przechowywanie odpowiednich danych i łatwe obliczanie wskaźników w ramach Celu Zrównoważonego Rozwoju nr 2 dotyczącego Zera Głodu związanego z utrzymaniem różnorodności genetycznej zwierząt hodowlanych i oswojonych, w tym wskaźników 2.5.1 i 2.5.2.

środa 29 listopad, 2017/ FAO.
http://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji