Celem niniejszego podręcznika jest dostarczenie specjalistom weterynarii, specjalistom para-profesjonalistom i diagnostykom laboratoryjnym informacji wymaganych do szybkiego diagnozowania i reagowania na wybuch lub przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF). Skorzystają również z hodowcy trzody chlewnej, myśliwi i leśnicy.
Ze względu na bardzo wysoki potencjał transgranicznego rozprzestrzeniania się, choroba jest obecnie uważana za endemiczną w Afryce Subsaharyjskiej, Sardynii (Włochy) i na Kaukazie oraz w Europie Wschodniej. ASF mógłby się rozprzestrzeniać z tych obszarów wraz z transgranicznymi ruchami osób, produktów z wieprzowiny, odpadki i zarakażone dziki. Każdy kraj produkujący świnie jest zagrożony. Szczególnie narażone są hodowle podwórzowe, charakteryzujące się niską ochroną biologiczną.
W przypadku braku skutecznej szczepionki lub leczenia, najlepszą strategią przeciwko ASF jest służba weterynaryjna w celu utworzenia planu wczesnego wykrywania, w połączeniu z mechanizmem wczesnego reagowania na wybuchy choroby. Świadomość i szkolenie osób z branży weterynaryjnej i pokrewnych ma kluczowe znaczenie.
Afrykański pomór świń: wykrywanie i diagnostyka - Podręcznik dla weterynarzy (j.ang.)
czerwiec 2017/ FAO.
http://www.fao.org