Produkcja wieprzowiny
Według „Przeglądu rynku mięsa na świecie - zmoany na światowym rynku mięsa w 2018 r.”, światowa produkcja wieprzowiny w 2018 r. szacowana jest na 120,5 mln ton, co stanowi wzrost o 0,6 proc. od 2017 r., odnotowując marginalny wzrost. Podczas gdy spadek produkcji w Chinach był w dużej mierze spowodowany globalną stagnacją, jego produkcja nadal wynosiła 46 procent całkowitej światowej produkcji. Produkcje spadły również w Brazylii, Wietnamie i na Ukrainie, łącznie spadając o prawie 293 000 ton wieprzowiny. Jednak produkcja rozwinęła się w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Federacji Rosyjskiej, utrzymując globalną produkcję na stabilnym poziomie.
- W Chinach spadek produkcji wieprzowiny nie był całkowicie nieprzewidziany, biorąc pod uwagę początek afrykańskiego pomoru świń (ASF), który do końca grudnia obejmował 105 przypadków i spowodował ubój ponad 950 000 świń. Sektor był na dobrej drodze do ożywienia do czasu rozpoczęcia rozprzestrzeniania się ASF, chociaż obawy były coraz większe w związku z rosnącymi kosztami pasz z powodu rosnących cen soi. Ceny soi rosły w związku ze zwiększonym uzależnieniem od pasz dla zwierząt w ramach systemu produkcji przemysłowej i sporu handlowego, który doprowadził do wyższe taryfy na importowaną soję ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.
- W Brazylii produkcja wieprzowiny była o około 3% niższa niż w 2017 r. We wcześniejszej części roku produkcja ucierpiała z powodu utraty popytu na import ze względu na wyniki sondy bezpieczeństwa żywności; „słabego mięsa”. Następnie strajk kierowców ciężarówek zakłócił dostawy pasz z innych części Brazylii oraz transport zwierząt i mięsa. Ponadto ceny kukurydzy wzrosły o ponad 50 procent.
- Szacuje się, że produkcja wieprzowiny w Wietnamie spadła o 2,4% w 2018 r., co wynika z niestabilności rynku w ciągu ostatnich kilku lat. Po kilku latach ekspansji produkcji wystąpiła nadwyżka podaży, która spowodowała gwałtowny spadek cen wieprzowiny w 2017 r. Doprowadziło to do utraty dochodów przez hodowców trzody chlewnej. W odpowiedzi rolnicy zmniejszyli stada. Jednak w 2018 roku, po ostrzeżeniach o wybuchu ASF w Unii Europejskiej, rząd zawiesił import, zwiększając ceny rynkowe o prawie 200 procent do połowy 2018 roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2017 roku.
- Na Ukrainie produkcja wieprzowiny spadła trzeci rok z rzędu, spowodowana wieloma czynnikami: zmniejszeniem liczby loch z powodu niskiej rentowności, rozprzestrzenianiem się ASF, zmniejszeniem popytu konsumpcyjnego w związku z niską siłą nabywczą konsumentów, zmniejszeniem wsparcia rządu i utraty rynków zagranicznych.
Dla kontrastu,
- W Unii Europejskiej, po spadku w 2017 r., produkcja wieprzowiny wzrosła o 2,5% do 24,3 mln ton w 2018 r., czemu sprzyjały korzystne ceny krajowe, które doprowadziły do wzrostu stad hodowlanych. Jednak od połowy 2018 r. ceny zaczęły słabnąć w związku ze spadkiem zamówień importowych.
- Szacuje się, że produkcja wieprzowiny w Stanach Zjednoczonych Ameryki wzrosła o 2,9 procent do prawie 12 milionów ton w 2018 roku. Zwiększona liczba ubojów dzięki powiększonemu pogłowiu, szacowanemu na 75,5 miliona świń od 1 września, związany był gównie z większą wydajnością.
-
W Federacji Rosyjskiej produkcja wieprzowiny szacowana jest na 3,8 miliona ton, co stanowi wzrost o prawie 8 procent w 2018 r., co potwierdza stały wzrost sektora w ostatnich latach. Głównym czynnikiem był rosnący udział dużych gospodarstw, które są dobrze zintegrowane z innymi rodzajami działalności rolniczej, w tym z produkcją kukurydzy.
kwiecień 2019/ FAO.
http://www.fao.org