Przewiduje się, że drugi rok z rzędu światowa produkcja wieprzowiny odnotuje gwałtowny spadek, spadając o 8% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do 101 milionów ton w 2020 roku.
Oczekuje się, że w Chinach produkcja wieprzowiny spadnie o 20% do 35 milionów ton, głównie z powodu rozprzestrzeniania się ASF. Spadek ten następuje po 21% spadku w 2019 r. Ogniska ASF są również przyczyną prognozowanego spadku produkcji w Wietnamie i na Filipinach. Na Ukrainie produkcja będzie obniżona przez zmniejszanie liczby stad.. W USA negatywne prognozy dotyczące produkcji są głównie związane z zakłóceniami na rynku powodowanymi przez COVID-19.
Z kolei w UE i Wielkiej Brytanii silny popyt importowy, zwłaszcza z Chin, sprzyja ekspansji sektora. W Brazylii stabilne koszty paszy i duża liczba stad świń podtrzymują produkcję, podczas gdy w Federacji Rosyjskiej wzrost produkcji jest wspierany przez inwestycje na dużą skalę w nowe obiekty hodowlane i przetwórcze.
Oczekuje się, że w Chinach import wieprzowiny wzrośnie o 1,2 miliona ton lub o 42 procent w 2020 roku, osiągając 4,1 miliona ton, co stanowi 40 procent światowego wolumenu handlu wieprzowiną. Podobnie przewiduje się, że import do Filipin i Wietnamu wzrośnie, głównie w celu skompensowania niedoborów produkcyjnych spowodowanych ASF. Oczekuje się również, że ograniczone dostawy krajowe spowodują wzrost importu przez Ukrainę. Z drugiej strony przewiduje się, że Republika Korei ograniczy zakupy wieprzowiny z powodu spadku krajowej sprzedaży usług gastronomicznych.
Przewiduje się, że światowy eksport wieprzowiny wyniesie 10,6 mln ton w 2020 r., czyli o 11,2% więcej niż w zeszłym roku, głównie z powodu większego przewidywanego importu do Chin, a także spodziewanego umiarkowanego wzrostu zakupów Wietnamu, Filipin, Chile i Ukrainy.
Pomimo przewidywanego niewielkiego spadku produkcji, Stany Zjednoczone prawdopodobnie odnotują wzrost eksportu o 13%, przy czym większość będzie skierowana do Chin, Meksyku, Japonii, Kanady, Republiki Korei i Australii. W UE i Wielkiej Brytanii zwiększona dostępność wynikała ze spadku krajowego spożycia wieprzowiny i wzrostu produkcji, co może prowadzić do większego eksportu, zwłaszcza do Chin, w następstwie nowo podpisanych umów między Chinami a kluczowymi dostawcami z UE. Eksport brazylijskiego mięsa wieprzowego również może wzrosnąć ze względu na zwiększone dostawy do Chin, chociaż sprzedaż do innych partnerów handlowych może spaść.
6 sierpnia, 2020/ FAO.
http://www.fao.org/