Światowa produkcja zbóż na rok 2016 powinna osiągnąć 2571 mln ton, nieco więcej niż FAO zakładało w swej październikowej prognozie i o 1,5 % więcej niż w końcu 2015r.
Uaktualnione informacje zostały zawarte w Cereal Supply and Demand Brief, i odzwierciedlają znaczną poprawę perspektyw dla pszenicy, ponieważ na dzień dzisiejszy szacuje się, że jej produkcja wyniesie 746.7 mln ton, czyl i o 4.3 mln więcej niż FAO szacowało w październiku. W przypadku Federacji Rosyjskiej obecnie przewiduje się, że ustanowi nowy rekord, a korzystna pogoda również sprzyja lepszym perspektywom dla plonów w Kazachstanie. W przeciwieństwie do wzrostu światowej produkcji pszenicy i jęczmienia oczekiwany jest spadek o 4,8 mln ton w uprawie kukurydzy z powodu gorszej pogody w Brazylii, Chin, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Prognoza dla światowej produkcji ryżu pozostaje w dużej mierze niezmieniona.
Wczesne oznaki dla nasadów zbóż ozimych na rok 2017 na półkuli północnej wskazują, że amerykańscy rolnicy zmniejszają obszar zasiewu z powodu niskich cen i gorszych perspektyw dla eksportu z powodu silniejszego dolara USA. Jednak nasadzenia pszenicy w Rosji i na Ukrainie wyprzedziły ubiegłoroczne tempo.
Globalna konsumpcja zbóż prognozowana jest na 1 106 mln ton, o 1,3 procent więcej niż rok wcześniej i jest wystarczająca, aby utrzymać zasadniczo stabilny poziom konsumpcji na całym świecie.
Światowe zapasy zbóż prawdopodobnie wzrosną do prawie 662 milionów ton pod koniec sezonów w 2017r, napędzane przez rosnące zapasy pszenicy, zwłaszcza w Chinach, USA i Rosji.
Zapasy zbóż gruboziarnistych - przewiduje się spadek o 1,7 procent, powodowany głównie przez redukcje w Chinach, Brazylii i RPA. Oczekuje się, że zapasy ryżu nieznacznie spadną do 169,8 mln ton.
środa 10 listopada 2016/ FAO.
http://www.fao.org