Indeks cen żywności FAO wynosił średnio w marcu prawie 171 punktów, co oznacza spadek o 2,8 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale równiecześnie jest to o 13,4 procent więcej niż rok wcześniej.
Indeks cen żywności FAO to indeks ważony z punktu widzenia handlu śledzący międzynarodowe ceny rynkowe pięciu największych grup towarowych żywności.
FAO opublikowało również pierwszy raport na temat światowej podaż i zapotrzebowania na zboże na rok, spodziewając się, że będzie "kolejnym sezonem względnego spokoju na rynku", a zapasy zbóż pozostaną na poziomie zbliżonm do rekordowego.
Indeks cen zbóż FAO spadł o 1,8 procent od lutego, przez pszenicę i kukurydzę. Jest obecnie mniej więcej równy poziomowi z marca 2016 r.
Indeks cen olejów roślinnych był niższy o 6,2 procent w tym miesiącu. Olej palmowy i olej sojowy spadły w marcu z powodu poprawy prognoz produkcji, podczas gdy olej rzepakowy i słonecznikowy spadły z powodu wyższych niż przewidywano dostępności.
Indeks cen cukru spadł o 10,9 procent w stosunku do najniższego poziomu od maja 2016 r. w związku ze słabym popytem na import i oczekiwaniami na duże dostawy brazylijskie na rynki światowe, w wyniku obfitych zbiorów i wolniejszego wykorzystania krajowej produkcji bioetanolu.
Optymistyczne prognozy dla mleka doprowadziły do 2.3-procentowego spadku miesięcznego indeksu cen mleka , który jednak utrzymywał się znacznie powyżej poziomu sprzed roku.
W marcu indeks cen mięsa wynosił średnio 163,2 pkt., co znaczy, że wzrósł o 1,2 punkta (0,7 procenta) od lutego io 17 punktów (12 procent) w stosunku do marca 2016 r. Niewielkie wzrosty odnotowano w odniesieniu do mięsa wołowego i wieprzowiny, odpowiednio ze względu na utrzymującą się dostępność w Oceanii i zdecydowanego popytu na import do Azji, a zwłaszcza Chin.
czwartek 6 kwietnia, 2017/ FAO.
http://www.fao.org