Indeks cen żywności FAO wynosił średnio 176,4 punktu w miesiącu październiku, spadając o 1,3 procent od września, będąc jednocześnie o 2,5 procent większym, niż przed rokiem.
Indeks cen produktów mleczarskich FAO spadł w ciągu miesiąca o 4,2 procent, co oznacza pierwszy spadek od maja.
Międzynarodowe notowania dotyczące masła i pełnego mleka w proszku nieco zmalały w październiku, ponieważ importerzy powstrzymywali się od zakupów, oczekując na nowe dostawy z Oceanii, podczas gdy zapotrzebowanie na zapasy interwencyjne w UE spowodowało obniżenie ceny mleka odtłuszczonego.
Indeks cen olejów roślinnych FAO również spadł o 1,1 procent od wartości wrześniowej, gdyż ceny kluczowych olejów, palmowego i sojowego, spadły nieco w świetle pozytywnych perspektyw produkcyjnych.
Indeks cen cukru FAO spadł o 0,7 procent, pod wpływem osłabienia waluty Brazylii, największego eksportera, a także z perspektywy większych zbiorów buraków w UE i większej produkcji w Federacji Rosyjskiej.
Indeks cen mięsa FAO spadł o 0,9 procent, ponieważ nasilająca się konkurencja między eksporterami wieprzowiny w połączeniu z powolnym popytem na import spowodowała niższe notowania zagraniczne.
Indeks cen zbóż FAO wzrósł do poziomu 4,4 procent, co wiązało się z wyższymi cenami nawet wtedy, gdy notowania pszenicy były na ogół niższe.
czwartek 2 listopada 2017/ FAO.
http://www.fao.org