Ministerstwo Rolnictwa i Żywności opublikowało rozporządzenie ministerialne i instrukcję techniczną określające warunki, w których samce świń domowych mogą być kastrowane w gospodarstwach w celach innych niż terapeutyczne lub diagnostyczne.
Instrukcja techniczna wydana przez Generalną Dyrekcję ds. Żywności (DGAL) wyjaśnia zasady wdrażania zakazu. W celu zapewnienia wsparcia technicznego dla rolników i weterynarzy, Ministerstwo Rolnictwa i Żywności stworzyło internetowe centrum zasobów:
- arkusze danych z protokołami dotyczącymi znieczulenia miejscowego i analgezji, które powstały w wyniku konsultacji z naukowcami i przedstawicielami zawodowymi i zostały uzgodnione przez zainteresowane strony,
- artykuły z wyszczególnieniem badań, które posłużyły za podstawę protokołów i
- teksty przepisów.
Informacje te zostaną uzupełnione pod koniec listopada o moduł szkolenia na odległość.
Oprócz skutecznego wdrożenia nowych protokołów kastracji, wspólny sukces zakończenia kastracji bez znieczulenia i analgezji od 1 stycznia 2022 r. zależy od pokrycia dodatkowych kosztów, jakie te metody pociągają za sobą dla hodowców. W ten sposób rozporządzenie ministerialne, oparte na przepisach dotyczących dobrostanu zwierząt, zapewnia rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne. Kastracja będzie uzależniona od istnienia znaku jakości lub podpisania umowy Egalim2 gwarantującej uwzględnienie kosztów produkcji. Zastosowanie mają również wyjątki przewidziane w ustawie Egalim2: sprzedaż bezpośrednia, małe gospodarstwa rolne itp. W ten sposób wzmacnia się przepisy ustawy Egalim2 dotyczące obowiązkowego zawierania umów. W szczególności umowa będzie stanowiła podstawę negocjacji handlowych i będzie uwzględniała koszty produkcji, a zatem również dodatkowe koszty związane z kastracją.
18 listopada, 2021/ Ministerstwo Rolnictwa i Żywności/ Francja.
https://agriculture.gouv.fr