Według kwartalnego raportu USDA Livestock and Poultry: World Markets and Trade przewiduje się, że import wieprzowiny do Chin będzie niższy, ale nadal pozostanie blisko rekordowych poziomów. Jednak prawdopodobnie nie przekroczą poziomów z 2020 r., ze względu na rosnącą produkcję krajową. Gdzie indziej popyt na wieprzowinę poprawia się w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy import osiągnął najniższy poziom od 2016 r. z powodu zarówno COVID-19, jak i silnego popytu z Chin. Niższe oczekiwane światowe ceny wieprzowiny spowodują wzrost dostaw na rynki wrażliwe na ceny.
Światowa produkcja wieprzowiny
Prognozuje się, że globalna produkcja wieprzowiny będzie o 4% wyższa w 2021 r. ze względu na odradzającą się produkcję w krajach dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF) i, w mniejszym stopniu, powrót do normalnego funkcjonowania po skutkach COVID-19. Prognozuje się, że produkcja w Chinach będzie o 9% wyższa, ponieważ producenci zdecydowanie odbudowują swoje stada i wykorzystują wysokie ceny wieprzowiny. Jednak na poziomie 41,5 miliona ton produkcja jest nadal prawie o 25% niższa niż poziom sprzed choroby. Radzenie sobie z ASF napędza również wzrost produkcji w Wietnamie i na Filipinach, chociaż w tym ostatnim kraju nadal występują ogniska, które mogą stanowić wyzwanie dla wysiłków na rzecz odbudowy stad. W Unii Europejskiej produkcja nieznacznie wzrosła przy stabilnym poziomie stad i wzroście wydajności. Oczekuje się, że odnotowanie ASF w populacji dzików w Niemczech nie wpłynie bezpośrednio na produkcję, ale ograniczenia eksportowe spowodują zwiększenie dostaw niemieckiej wieprzowiny na już nasyconym rynku UE. To, w połączeniu ze słabym popytem krajowym i spowolnieniem popytu z Chin, prawdopodobnie obniży ceny w przyszłym roku. W Brazylii prognozuje się, że produkcja wzrośnie o prawie 4% z powodu zwiększenia krajowej konsumpcji wieprzowiny i stosunkowo odpornego popytu eksportowego, któremu sprzyja słaby real.
Światowy eksport wieprzowiny
Prognozuje się, że globalny eksport pozostanie bez zmian na poziomie 10,8 mln ton w 2021 r. Oczekuje się, że globalny popyt na wieprzowinę wzrośnie od czasu COVID-19 w związku z poprawą koniunktury i ożywieniem w sektorze restauracyjnym i gastronomicznym. Jednak spowolnienie popytu ze strony największego importera - Chin - równoważy wzrost z reszty świata. Po gwałtownym tempie w 2020 r., przewiduje się, że import wieprzowiny do Chin spadnie o 6% do 4,5 mln ton ze względu na odbicie krajowej produkcji. Inni główni importerzy wieprzowiny, w tym Meksyk, Filipiny, Japonia, Korea i Stany Zjednoczone, prognozują wyższ import, ale te kraje łącznie generuują go w mniejszym stopniu, niż same Chiny.
Produkcja i eksport USA
Prognozuje się, że produkcja w USA wzrośnie o około 1% w 2021 r. przy niewielkim wzroście uboju. Producenci wskazywali na zamiar ograniczenia liczby porodów loch pod koiec 2020 r. i w pierwszym kwartale 2021 r., co ograniczy podaż trzody chlewnej przez większą część przyszłego roku, podczas gdy nieco mniejsza masa tusz również ograniczy wzrost produkcji. Mimo relatywnie silnego rynku krajowego słabnie popyt eksportowy. Eksport w 2020 r. wynosi 3,3 mln ton; słabnący popyt z Chin równoważy wzrost na innych rynkach, w tym w Meksyku i Japonii.
9 październik, 2020r. / USDA/ USA
https://apps.fas.usda.gov/