W 2025 r. warunki gospodarcze, geopolityka i dostępność dostaw będą miały znaczący wpływ na globalne rynki białka zwierzęcego. Podczas gdy popyt pozostaje niepewny ze względu na wahania makroekonomiczne i zmiany polityczne, owoce morza mają przewyższyć drób jako główny czynnik przyczyniający się do globalnego wzrostu podaży białka.
Przewiduje się, że akwakultura i dzikie połowy wzrosną o 2,3% rok do roku, odbijając się od spadku o 0,3% w 2024 roku. Drób będzie kontynuował stały wzrost, podczas gdy produkcja wołowiny spadnie z powodu jej kurczenia się w głównych regionach. Produkcja wieprzowiny wzrośnie nieznacznie (+0,1%) po znacznym wzroście w latach 2021-2023 w następstwie powrotu do normalnej produkcji po problemach związanych z afrykańskim pomorem świń.
W miarę jak światowa gospodarka dąży do ożywienia, przewidywane zmiany w polityce nowych rządów mogą wprowadzić środki protekcjonistyczne, prowadzące do ceł i wyższych kosztów handlu. Konflikty zbrojne mogą jeszcze bardziej zakłócić transport morski i towarowy, wpływając na globalny handel i zwiększając zmienność rynku. Choć presja inflacyjna zelżała, decyzje polityczne mogą odwrócić ten trend, potencjalnie osłabiając popyt konsumpcyjny, jeśli dochody nie wzrosną odpowiednio.
Obecność i skutki chorób zwierząt nadal stanowią wyzwanie dla producentów. Branża będzie w coraz większym stopniu zwracać się ku szczepionkom, genetyce i technologiom, aby lepiej zarządzać i kontrolować choroby zwierząt.
Zrównoważony rozwój pozostaje w centrum uwagi łańcuchów dostaw białka zwierzęcego, a działania legislacyjne i presja związana z ochroną przyrody stwarzają ryzykowne warunki rozwoju. Zachęca się firmy do przygotowania się do gromadzenia danych w miarę zmian wytycznych dotyczących raportowania oraz do znalezienia synergii między klimatem, przyrodą i wymogami regulacyjnymi za pomocą nowych technologii.
22 stycznia 2025 r./ Rabobank.
https://www.rabobank.com